kapak

“Schmidt Hakkında” Film Afişi

Alexander Payne’nin yönetmenliğini üstlendiği ve sinema dünyasının hayranlık duyduğu aktörlerden Jack Nicholson’ın başrolünde yer aldığı “About Schmidt / Schmidt Hakkında” adlı 2002 yapımı film, bir erkeğin emekli olduktan sonra ailesiyle yaşadığı olayları ve bu olayların hayatını nasıl değiştirdiğini komik ve aynı zamanda dramatik bir dille anlatıyor.

About-Schmidt-2003-jack-nicholson-31823001-979-686

“Schmidt Hakkında” filminden bir sahne

 Evli ve bir kızı olan Warren Schmidt (Jack Nicholson) prestijli bir sigorta şirketinde çalışmaktadır. Yaşı nedeniyle emekli olmak zorunda olan Warren, yaşadığı hayattan memnun değildir. Bir gün televizyonda kimsesiz çoçukları korumaya teşvik eden bir vakfın reklamını izler ve vakfa ayda bir miktar para bağışlayarak bir çoçuğun bakımını üstlenir. Vakfın Warren’dan istediği ise, kendi kişisel bilgilerini paylaşmasıdır ve bakımını üstlendiği çoçuğa mektuplar yazarak kendini tanıtmasıdır. Warren yazdığı mektuplarda kendi hayatını, emekli olduktan sonra kendisinin yerine yeterli görmediği birisinin getirilmesine karşı duyduğu öfkeyi, eşinin her hareketinden nasıl rahatsızlık duyduğunu, kızının ailesinden uzak yaşamasından ve onaylamadığı bir erkek arkadaşı olmasından hoşnut olmadığını anlatır. Ancak Warren eşinin ani ölümünden sonra yalnız hissetmeye başlar ve karısına özlem duyar. Eşinin eşyalarını toplarken karısının kendisini yıllar önce yakın bir arkadaşıyla aldattığını öğrenir ve yaşadığı şehirden uzaklaşmak ister ve kızının yanına gitmeyi arzular. Büyük bir karavanla yola çıkan Warren, kızının yoğun işlerinden dolayı yanına gelmesini istememesiyle birlikte kısa bir gezi planlar. Bu gezi sırasında çoçukluğunun geçtiği yerlere yolculuk eden Warren, aslında hayatını ve geçmişini sorgular. Warren yaptığı kısa geziden sonra kızı Jeannie’nin (Hope Davis) düğünü için damadı Randall’ın (Dermot Mulroney) ailesinin yanına gider ve burada birbirinden ilginç insanlarla, özellikle de renkli bir karaktere sahip olan damadın annesi Roberta (Kathy Bates) ile tanışır. Randall’ın ailesini tuhaf bulan ve kızına uygun olmadığını düşünen Warren, her ne kadar kızının Randall ile evlenmesine şiddetle karşı çık.sa da, düğün töreninde kızını Randall’a teslim eder. Kızını damadına ve onun ailesine emanet eden Warren, yaşadığı şehre, evine geri döner ve bu sırada bakımını üstlendiği çocuktan gelen bir mektup ise kendisini keşfetmesini ve hayatını anlamlı kılmasını sağlar

02

Jack Nicholson

2003 yılında düzenlenen Akademi Ödülleri’nde “En İyi Erkek Oyuncu” dalında aday olan ve sinema dünyasının prestij sahibi ödüllerine aday gösterilen, ayrıca bu filmle birçok ödül kazanan Jack Nicholson; bir erkeğin emeklilik sonrası içinde bulunduğu depresif ruh halini, karısını kaybettikten sonraki yalnızlığını ve hayatını sorgularken yardım ettiği bir çoçuk sayesinde kendisini keşfetmesiyle birlikte duyduğu sevinci mükemmel bir oyunculuk performansı ile canlandırıyor.

Eğer siz de Jack Nicholson’ın oyunculuğunu büyük bir beğeni ile izliyorsanız, insancıl ve gerçekçi bir hikaye örgüsüne sahip olan “About Schmidt / Schmidt Hakkında” adlı filmi izlemenizi tavsiye ederim.ij sahibi ödüllerine aday gösterilen, ayrıca bu filmle birçok ödül kazanan Jack Nicholson; bir erkeğin emeklilik sonrası içinde bulunduğu depresif ruh halini, karısını kaybettikten sonraki yalnızlığını ve hayatını sorgularken yardım ettiği bir çoçuk sayesinde kendisini keşfetmesiyle birlikte duyduğu sevinci mükemmel bir oyunculuk performansı ile canlandırıyor.

Leave a Reply