Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) adını polisiye-macera türündeki çoğu filmde duymuşsunuzdur. Peki, FBI gibi dünya çapında itibar sahibi bir kurumun, kimin tarafından bu kadar güçlü ve önemli bir hale geldiğini merak ediyor musunuz?  Eğer cevabınız evet ise, J. Edgar Hoover’ın FBI sistemine kazandırdığı bilimsel çalışmalarını ve bunun yanı sıra yaşadığı çalkantılı özel hayatını anlatan “J. Edgar” adlı film, FBI ve yöneticisi hakkındaki sorularınıza yanıt olabilir.

Yönetmenliğini Clint Eastwood’un üstlendiği, başrollerinde Leonardo DiCaprio, Armie Hammer ve Naomi Watts’ın yer aldığı film; J. Edgar’ın kimliğini, FBI adına yaptığı çalışmalarını, hemcinsine duyduğu aşkı, sevgiyi ve annesi ile olan bağımlılık derecesindeki ilişkisini çarpıcı ve sürükleyici bir kurgu ile anlatıyor.

J. Edgar (Leonardo DiCaprio) hırslı, zeki ve aşırı disiplinli bir gençtir. Annesi Annie’nin (Judi Dench) takdirini kazanmak uğruna güçlü bir adam olacağına dair kendisine söz veren Edgar, FBI sistemi adına, 1930’lu yılların başlarında artan suç örgütlerinin sayısını azaltmak için bilimsel çalışmaların önemini keşfeder. İş hayatında saygın bir mevkiye ulaşmaya başlamışken, kendi hayatını da düzene koymak isteyen J. Edgar, Helen (Naomi Watts) ile evlenmek istese de, Helen için öncelik iş yaşantısındadır. Edgar, FBI adına kazandırdığı araştırma laboratuarlarında parmak izi bulma yöntemi ve daha birçok yaptığı bilimsel çalışmalar ile ünlü suç örgütlerini yakalamayı başarır ve kamuoyu tarafından büyük bir üne kavuşur. J. Edgar bu çalışmaları yürütürken; Helen’ın kendisine sekreterliğini yaparak destek vermesi ve Clyde Tolson’un (Armie Hammer) asistanlığını üstlenmesi, J. Edgar Hoover’ın bu üne kavuşmasında önemli bir rol oynar. Clyde’ın Edgar’ı çalışmalar boyunca yalnız bırakmaması ve zorlu koşullarda destek olması, ikisi arasında sarsılamayacak bir dostluğun ve saklamak zorunda kaldıkları aşkın temellerini oluşturur. J. Edgar, annesinden ve kamuoyundaki mevkisinden dolayı Clyde ile yakın bir ilişki kuramasa da bütün bir ömrünü onunla birlikte geçirir ve ayrıca FBI sistemi adına yaptığı bütün çalışmaların arka yüzünü ise sadece Clyde Tolson bilmektedir.

J. Edgar Hoover’ın çocukluğundan yaşlılığına kadar uzanan süreci karmaşık bir kurgu ile anlatılması tercih edilen filmde; Leonardo DiCaprio, Edgar’ın yaşadığı psikolojik sorunları, annesine olan bağımlılığını, gerçek aşkı ve hayat arkadaşı olan Clyde’a duyduğu sevgiyi ve ayrıca FBI adına verdiği mücadelenin üzerinde bıraktığı yıpratıcı etkilerini büyük bir başarı ile canlandırıyor. Clint Eastwood’un yaptığı ve filmin genelinde hâkim olan karanlık çekimler ile de FBI ortamının gerilimli atmosferi seyirciye başarıyla yansıtılıyor.

Eğer siz de bu atmosfere tanık olmak ve J. Edgar’ın FBI adına yaptığı çalışmaları ve aynı zamanda kişiliğini tanımak istiyorsanız, başarılı oyunculuk ve yönetmenlik performanslarından oluşan bu etkileyici filmi kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Leave a Reply