2846358030_4cf1d988e4_z“Amélie” olarak hafızalarımıza kazınan Audrey Tautou ve “Cesaretin Var Mı Aşka? / Jeux d’enfants” filminden tanıdığımız Guillaume Canet’in başrollerini paylaştığı 2007 yapımı olan “Bir Aradayız, Hepsi Bu / Ensemble, c’est tout” adlı Fransız film, gerçek arkadaşlığı, sevgiyi, aşkı, ailelerin çocukları ve torunları arasındaki psikolojik anlamda inişli-çıkışlı ilişkilerini komik, romantik ve aynı zamanda dramatik bir dille anlatıyor.

Annesi ile problemleri olan, bir binada tavan arasında yalnız yaşayan ve boş zamanlarında resimle uğraşan Camille Fauque (Audrey Tautou) bir temizlik firması çalışanıdır. Bir gün işten evine doğru dönerken, yaşadığı binanın girişinde, bir müzenin önünde kartpostal satıcısı olarak çalışan Philibert (Laurent Stocker) ile karşılaşır. Yalnız olmaktan bunalan Camille, Philibert’i evine piknik yapmaya davet eder. Eski zamanlardan kalma, şık giyimli titiz bir beyfendi olan Philibert ve Camille iyi vakit geçirirler. Philibert’in yanında kalan Frank (Guillaume Canet) ise bir restoranda yoğun bir şekilde çalışan başarılı ve aynı zamanda mutsuz bir şeftir ve izinli olduğu tek gününde de anneannesiyle ilgilenmek zorundadır. Bu sırada, neredeyse iştahı hiç olmayan, doktorları ve ailesi tarafından aşırı zayıf görülen Camille hastalanır ve Philibert onu kendi dairesine götürür ve burada Camille’nin sağlığı ile ilgilenir. Zaman içinde Philibert ile yakın arkadaş olan Camille, sürekli kız arkadaşlarıyla yüksek sesle müzik dinleyen, sık sık alkol ve sigara tüketen Frank ile anlaşamamaktadır. Philibert’in güzel bir kadına aşık olması ve onun için tiyatro dersleri alması ve ayrıca yılbaşı arifesinde ailesinin yanına gitmesiyle, Camille ve Frank daha sık birlikte zaman geçirmeye başlarlar. Bu zamanda birbirlerini daha yakından tanımaya başlayan ikili, birbirleri ile daha iyi anlaşırlar. Frank’in anneannesiyle ilgilenmek isteyen Camille, ilk başlarda arkadaşı Philibert’in onayını alamasa da, daha sonra Frank’i de ikna ederek ona son günlerini kendi evinde bakarak mutlu yaşatırlar. Bu sırada, Camille ve Frank birbirlerine her ne kadar aşık olsalar da, Camille’nin aşktan, sevgiden ve bağlanmaktan korkması aralarındaki ilişkiye zarar verir ve Frank başka bir şehirde çalışmak ister. Ancak, Camille bu korkularını yenmek üzeredir ve Frank’in gitmesine engel olmak istemektedir.

10852729_ori

Audrey Tautou ve Guillaume Canet’in arasındaki mükemmel uyum, Laurent Stocker ile bu uyumlu ikilinin doğal, eğlenceli ve başarılı oyunculuk performanslarının yanı sıra, akıcı bir hikaye örgüsüne sahip olan “Bir Aradayız, Hepsi Bu / Ensemble, c’est tout” adlı Fransız film, bir çok film festivalinde yer almış ve Fransız sinemasının prestij sahibi César Ödülleri’nde adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Eğer siz de gerçek arkadaşlığı, sevgiyi, aşkı ve aile ilişkilerini başarılı bir şekilde analiz eden, hikayesiyle hem hüzünlendiren hem de mutlu eden ve keyifli oyunculuk performanslarından oluşan bir film izlemek istiyorsanız, “Bir Aradayız, Hepsi Bu / Ensemble, c’est tout” adlı Fransız filmini es geçmeyin derim.

bir-aradayiz-hepsi-bu2

Leave a Reply