Hürriyet Gazetesi’nin usta yazarı Yılmaz Özdil’in kaleme aldığı, köşe yazılarını topladığı ilk kitabı olan “İsim Şehir Hayvan”, 2011’de kitap raflarında yerini aldığında ciddi bir ses getirmiş; aylarca en çok satılanlar listesinin başında kalmış, yazarın sadık okur kitlesi tarafından sahiplenilmişti.  2011 yılına damgasını vuran bu eşsiz eser, son yıllarda cesur ve taze atılımlarıyla sesini duyurmuş olan Tiyatro İstanbul’un katkılarıyla 2012 yazından itibaren sahnelenmeye başlandı.

Oyunun yönetmenliğini yılların usta tiyatrocusu Metin Serezli üstleniyor. Serezli, bir röportajında oyun için “Benim niye aklıma gelmedi diye hayıflanarak ve onur duyarak kabul ettiğim bir eser bu. Oyundaki her şey gerçek. Ülkemizdeki çarpıklıkları gösterip, muhatapları uyarmaya çalışıyoruz. Komik ve eğlendirici bir dille ama sert olmadan mesaj veriyoruz. Tiyatro, uzun zamandır seyircinin gerisinde kaldı. Biz bu oyunla zamanın ruhunu yakalamayı hedefliyoruz.” yorumunu yapmıştı.

Saygın Delibaş ve Fethi Kantarcı’nın oyunlaştırdığı “İsim Şehir Hayvan” ın galası, 30 Temmuz’da Yılmaz Özdil’in memleketi İzmir’de yapılmış, Karşıyaka Açıkhava Tiyatrosu’nu dolduran seyiricler tarafından büyük bir ilgi görmüş ve ayakta alkışlanmıştı. Oyun, aynı zamanda dünyada, günlük köşe yazılarının kabareye dönüştürülmesinin ilk ve tek örneği.

İzlenmeye değer, rengârenk bir kara mizah örneği olan oyun 10-13 Ekim tarihleri arasında Ankara MEB Şura Salonu’nda sahnelenecek. Özellikle Yılmaz Özdil’in köşe yazılarını takip eden, kimi zaman buruk bir gülümsemeyle,  kimi zaman kaşlarını çatarak usta yazarın satırlarını okuyan sanatseverlere tavsiyemiz, bu oyunu kaçırmamaları!

Leave a Reply