İki sene sonra 100. yılını kutlayacak olan İstanbul Şehir Tiyatroları, son günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni yönetmeliğinin getirdiği sınırlamalarla karşı karşıya! Belediye Meclisi’nden geçen Şehir Tiyatroları Şube Müdürlüğü Görev ve Çalışma Yönetmeliği’ne göre, artık Genel Sanat Yönetmenleri; yeni atanacak müdürlerin altında çalışacak. Müdürler, oyun repertuarlarından yeni alınacak sanatçılara kadar hemen her konuda söz sahibi olacak. Tiyatro camiasını tedirgin eden ilginç gelişme ise Şehir Tiyatroları’nın başına atanacak bu müdürlerin, herhangi bir belediye kurumunda çalışan müdürlerden biri arasından seçilecek olması.
Kurulduğu 1914 yılından itibaren Genel Sanat Yönetmenliği görevini Muhsin Ertuğrul, Vasfi Rıza Zobu, Nurullah Tuncer, Kenan Işık, Orhan Alkaya gibi sahne tozunu yutmuş değerli sanatçılar üstlenmişti. İdari bir denetimin tiyatroların özerkliğini sınırlayacağını savunan tiyatro sanatçıları; yeni yönetmeliğe büyük tepki göstermişti. Yeni yönetmeliği protesto etmek amacıyla Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde toplanan, büyük bir çoğunluğunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçılarının oluşturduğu yüzlerce sanatçı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a dilekçe göndererek yeni yönetmeliği imzalamamasını talep etmişti.
Basın açıklamasını okuyan tiyatro sanatçısı Aslı Öngören, “Bir süredir Şehir Tiyatrosu medyanın iftira içeren haksız saldırılarına maruz kalıyor. Anlamlandıramadığımız, bu saldırıların nedeni artık açıkça anlaşıldı. Amaç 98 yıldır sanatçıları tarafından yönetilen Şehir Tiyatromuzun; tüm sanatsal işleyişini, belediye bürokratlarına teslim edilmesiymiş.” demişti.
Göstericilere katılarak sanatçıların bu tepkisine destek olan Mustafa Alabora da görüşlerini; “Eğer yönetmelik geçerse belediye bürokratları Şehir Tiyatroları’na direkt müdahale edecekler. Bu da sanatın bağımsızlığını, özgürlüğünü yok eden bir şey olacak. Ben kendisi de bir sanatçı olan, mimar olan Sayın Kadir Topbaş’ın bunu imzalamayacağı kanısındayım. İmzalarsa kendine ve mesleğine ihanet etmiş olur.” sözleriyle belirtmişti.
Ancak yönetmelik, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a vekâlet eden Başkanvekili Ahmet Selamet tarafından onaylandı. Yönetmeliğe tepki olarak, görevine 2009 yılında başlamış olan Genel Sanat Yönetmeni Ayşe Nil Şamlıoğlu ve 6 yönetim kurulu üyesi istifa etti. Onaylanan yönetmeliğe, diğer sanatçılardan gelen tepkiler de çığ gibi büyümeye devam ediyor. Kadir Topbaş’ın sanat danışmanlığı görevini üstlenmiş olan Kenan Işık da son yaşananlar üzerine görevine devam edemeyeceğini belirterek bu görevinden istifa etti.
Sergilenen bazı oyunlar öncesinde, tiyatro salonları önünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Sanatçıları Derneği üyesi sanatçılar; yönetmeliği kabul etmediklerine ilişkin bildiriler dağıtıyor.

Leave a Reply