İstanbul Sakıp Sabancı Müzesi, yeni sanat sezonuna etkili bir giriş yaptı. 10. yılını kutlayan Sakıp Sabancı Müzesi, Fransız ressam Claude Monet’nin tablolarını müze ziyaretçileriyle buluşturuyor. Sabancı Holding’in ana sponsorluğunda düzenlenen sergi, 9 Ekim 2012 tarihinde sanatseverlerin ziyaretine açıldı. 6 Ocak 2013 tarihine kadar gezilebilecek sergide, Claude Monet’nin doğa ve çiçek temalı tabloları yer alıyor. Monet’nin olgunluk döneminde imza attığı çalışmalardan oluşan sergide, Monet’nin hem klasik hem yenilikçi sanatsal üretimini tecrübe edebilirsiniz.

Claude Monet, 19. yüzyılın en değerli empresyonist tablolarını ortaya çıkardı. Fransız resim sanatının önemli isimlerinden olan Monet, 1883 yılında eşi ve çocuklarıyla Paris’e yakın mesafede olan Giverny’ye yerleştiğinde, en verimli doğa tablolarını yarattı. Orada resmettiği çiçek tabloları için Giverny’deki evinin bahçesinden esinlendi. Monet’nin, “Belki ressam olmayı çiçeklere borçluyum.” sözlerinden anlaşılacağı gibi, Giverny’deki evinin bahçesindeki manzaralar ve çeşit çeşit çiçekler, Monet’nin empresyonist resim anlayışının gelişmesinde büyük rol oynadı.

Monet’nin renkli fırça darbeleriyle zenginleştirdiği çiçek temalı tablolarını görmek istiyorsanız ve 9 Ekim 2012-6 Ocak 2013 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen bu sanat dolu ve değerli sergiyi kaçırmayın.

Leave a Reply