Hayatınızı Tekrar, Tekrar ve Tekrar Yaşamak Zorunda Kalsaydınız…

Bir ömür geçirdikten sonra ölüm sizin için yeni bir başlangıç olsaydı, hayatınızı bütün deneyimlerinizle baştan yaşama şansınız olsaydı, neleri değiştirirdiniz?

Hayatta ikinci bir şans bir çoğumuzun hayalini kurduğu bir durumdur aslında. İnsanlar yaşlandıkça geçmişi üstüne daha çok düşünmeye başlar. Şimdiki deneyimleriyle gençlikte yapabileceklerini hayal eder. Peki hayatı bu hileyle yaşamak her şeyi daha iyi bir hale getirir miydi?

Ken Grimwood Sil Baştan adlı kitabında bu ihtimali sorguluyor. 43 yaşındaki Jeff Winston’ın heyecanını yitirmiş bir evliliği ve geleceği olmayan bir işi vardır. Beklenmedik bir kalp kriziyle aniden ölür ve gözlerini açtığında kendini üniversitesinin yurdundaki yatağında bulur. 18 yaşındadır ve ondan başka kimsenin bilmediği gelecek henüz yaşanmamıştır. Henüz oynanmamış maçların, yarışların sonuçlarını; geleceği parlak yatırımları biliyordur ve bu avantajı kesinlikle kullanacaktır.

Kitap kesinlikle okuyucuda bir merak uyandıryor, kolay bir dille yazılmış olması hikayeyi sürükleyici kılıyor, ancak büyük iniş çıkışlar barındırmaması ve sonuçta sorularınızı yeterince yanıtlayamıyor olması okuyucuyu biraz hayal kırıklığına uğratan bir durum. Yine de hayatı baştan yaşama fikri ilginizi çekiyorsa ‘Sil Baştan’ı farklı bir yorum edinmek için okuyabilirsiniz.

Leave a Reply