Gezici Festival 17. Yolculuğuna Başlıyor

1995 yılından beri sinemanın seçkin örneklerini Türkiye’nin farklı kentlerinde sinemaseverlere sunmak ve Türk sinemasını dünyaya tanıtmak için yollarda Gezici Festival. Her ülkeden yönetmenler, oyuncular, senaristler, sinema yazarları ve öğrencilerinin katılımıyla hayat bulan, atölyeler, söyleşiler ve film çekimleri gibi içinde barındırdığı birçok etkinliğiyle gittiği her şehri sinemayla kuşatan bir festival.

Son on altı yıl içinde Ankara, Artvin, Bakü (Azerbeycan), Bursa, Çanakkale, Drama (Yunanistan), Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kars, Kayseri, Malatya, Mersin, Ordu, Samsun, Saraybosna (Bosna Hersek), Tiflis (Gürcistan) ve Üsküp (Makedonya) kentlerinde gösterimlerini gerçekleştirdi ve Aralıkta yeniden yola çıkıyor.  Yolculuğuna her zamanki gibi Ankara’dan başlayacak olan festival 2-8 aralık tarihleri arasında Ankara gösterimlerini, Kızılay Büyülü Fener Sineması ve Alman Kültür Merkezi’nde gerçekleştirecek.

Gezici Festival, bir kez daha dünyanın önemli festivallerinde de ilgi çekmiş filmlerden oluşan bir Dünya Sineması seçkisini izleyicilerine sunacak. Ayrıca; geçen yıl Tunus’tan başlayarak birçok Arap ülkesine yayılan isyan ve direnişi konu alan filmler festival programında yer alacak. Zeki Demirkubuz, Amerikan sinemasından derlediği ve ‘Kıskandığım Filmler’ diye söz ettiği filmlerden oluşan bir programı Gezici Festival sırasında izleyicilere sunacak.

Festivalde ayrıca bu yıl Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü Nuri Bilge Ceylan ile paylaşan Dardenne Kardeşler’in filmlerinden oluşan bir Toplu Gösterim, festivale başvuran 600 kısa film arasından seçilen Kısa İyidir bölümü, Fin kısa filmlerinden oluşan Kısaca Finlandiya, Aki Kaurismaki’nin tüm kısa filmlerinin yer aldığı bir seçki ve Çocuk Filmleri bölümleri yer alacak. Ülkemizde bu yıl çekilen uzun metrajlı filmlerden derlenen Türkiye Sineması 2011 bölümünde yer alan filmlerin yönetmen ve oyuncuları festivalde yapılacak galalarda izleyicilerle bir araya gelecekler.

17. Gezici Festival, film gösterimlerinin yanı sıra sinema eğitimi vermeye de devam edecek. Çocuklarla Canlandırma Atölyesi ve Senaryo Atölyesi herkesin katılımına açık olacak.

Gezici Festival ufkunuzu genişletecek sıra dışı filmler izlemek ve sinemaya gönül vermiş insanlarla tanışmak, eğitici paylaşımlarda bulunmak için güzel bir fırsat.

Leave a Reply