Yönetmen olmak ne gerektirir? Beceri, vizyon, azim? Teknik bilgi ve yeteneği bir kenara bırakırsak, insanın istediği işi yapabilmesi için sadece içten gelen bir tutku yeterli midir?

Edward Jr. Wood… Bu ismi bir çoğunumuz Tim Burton’ın 1994 yapımı filmiyle duyduk. Filmde Johnny Depp’in canlandırdığı bu garip adam sinema tarihinin en ilginç ve sıradışı isimlerinden biriydi. Çektiği filmler o kadar kötüydü ki ölümünün ardından en çok ünlendiği “Plan 9 From Outer Space” adlı filmi en kötü filmlere verilen The Golden Turkey ödülünü aldı.

1924 yılında New York’ta doğan Ed Jr. Wood, annesinin her zaman kız çocuk istemesinden ötürü 12 yaşına kadar kız elbiseleri giydi. Bu durum ileride de kadın kıyafetlerine ilgi duymasına yol açtı. Glen or Glenda adlı filminde de senaryoyu kendi hayatından yola çıkarak yazmıştır. Ed Wood yalnızca yönetmen değil aynı zamanda oyuncu, senarist, görüntü yönetmeni, yapımcı, dublör, efekt uzmanıydı. Maddi sıkıntılar nedeniyle filmlerindeki birçok işle kendisinin uğraşması gerekmişti. Kendisinin sinema dünyasındaki kahramanı Orson Welles’ tı. O da hem yazar, hem oyuncu hem de yönetmen olarak çalıştığı ve düşük bütçelerle filmlerini çektiği için kendisinin ona benzediğini düşünüyordu. Dracula filmlerinin eski ünlü yıldızı,uyuşturucu ve alkolle başı belada olan yaşlı Bela Lugosi’yle tanışmasıyla birlikte ölümüne kadar onu filmlerinde oynatmıştır.

Kalitesiz filmleri ve yarattığı üslubuyla eleştirmenler tarafından en kötü yönetmen olarak anılsa da, Edward Jr. Wood sinemaya tutkuyla bağlıydı. Tim Burton’ın “Ed Wood” filminde Johnny Depp’in mükemmel oyunculuğuyla, yönetmenin bütün zorluklara rağmen sinemaya olan aşkı başarıyla yansıtılıyor. Sinemaya dair bir başka bakış açısı yakalamak adına Edward Jr. Wood kesinlikle incelenmesi gereken bir yönetmen.

Leave a Reply