Gwtneth Paltrow ses sanatçısı olsaydı, yeni nesil birçok şarkıcıyı sollardı!

Bir tarafta yıldızı yeni parlayan şarkı sözü yazarı Beau; diğer tarafta altın çağları geçmişte kalmış, alkol ile pek anlaşamayan, orta yaşlarda, dünyaca ünlü Country sanatçısı Kelly Canter.  Bu ikiliye bir de ünlü olmak isteyen eski güzellik kraliçesi Chiles de girince işlerin dengesi tamamen değişir.

Filmimizin adı: Country Strong. 2010, ABD yapımı filmde Kelly Canter karakterini Hollywood’a adını altın harflerle yazdırmış Gwtneth Paltrow canlandırıyor. Başrollerde Paltrow’a Leighton Meester ve Garrett Hedlund eşlik ediyor.

Aşk ve şöhretin hiçbir zaman bir arada yürüyemeceğini ve müziğin duyguları anlatmakta kusursuz bir enstrüman olduğunu kanıtlayan filmde Paltrow, oyunculuğunun yanında bu sefer sesiyle de dikkatleri üstüne çekiyor. Müzikal niteliği de taşıyan filmde birden fazla seslendirdiği şarkıyla ve binlerce insana verdiği konserlerdeki şarkıları söyleyiş tarzı, dansları ve mimikleriyle adeta sahnede parlıyor.

Filmden çıkarılacak bir sürü sosyal mesaj var. Ancak bunlardan en önemlisi aşk, şan ve şöhretin geçici olduğu değil;  alkolün gerçekten yasal bir uyuşturucu olduğu ve aileleri, dostlukları, işleri yıkıp insanları öldürdüğü bence.

Hatasız film olmaz diye düşünen ben, şunu da eklemeliyim: Filmin bir sahnesinde Chiles, hayranları kendisini bilgisiz ve kültürsüz olarak nitelendirmesin diye bir sürü kart hazırlamış ve bunlara çalışmaktadır. Bu kartlardan birinde General MacArthur’un Filipinler’e 1946’da döndüğü yazmaktadır. Bu bilgideki hatalı ve ilginç kısım ise şu: 2. Dünya Savaşı, 1946’da çoktan bitmişti ve MacArthur, Leyte Körfezi Muharebesi’nden 1944 tarihinde dönmüş ve dönüşünü “Ben geri döndüm.” sözleriyle ölümsüzleştirmiştir. Bu ufak tarihi hataya elbette film hatası olarak bakmamak lazım ama yine de belirtmek istedim.

Country tarzıyla bezenmiş film, bazı yerlerde durağan ilerlese de kesinlikle izlenmeye değer…

Gwtneth Paltrow’un filmdeki en güzel şarkılarından biri olan “Coming Home”u bu adresten dinleyebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=DzGxnRz_Ldg&feature=related

Şimdiden iyi seyirler.

Leave a Reply