Benim Adım Sam; 2001 ABD yapımı, yapımcılığını ve yönetmenliğini Jessie Nelson’ın üstlendiği, Sean Penn ve Michelle Pfeiffer’ın oyunculuk dersi verdiği başyapıt.

Film, Beatles hayranı ve 7 yaşındaki bir çocuğun zekâsına sahip olan Sam Dawson(Sean Penn)’ın evsiz bir kadından çocuğunun olmasıyla başlıyor. Bu kadın tarafından terk edilen Sam,  adını ünlü bir Beatles şarkısından aldığı kızı Lucy’i (Dakota Fanning) arkadaşlarının yardımı ve desteğiyle büyütüyor. Ta ki çocuk 7 yaşına gelene kadar. Lucy ve Sam’in aynı zekâ düzeyine sahip olması, ortaya sorunlar çıkmasına neden oluyor ve işlere hükümet görevlilerinin de karışmasıyla olaylar çatallanmaya başlıyor. Devamında ise çaresiz bir babanın kızına kavuşabilmek için gösterdiği çabayı izliyoruz umutsuzca.

Hükümet görevlilerine karşı savaşırken, Sam’in en büyük destekçisi -arkadaşlarının yanı sıra- avukatı Rita Harrison (Michelle Pfeiffer). Rita, bütün şehir tarafından bilinen, hiçbir davayı kaybetmeyen ama özel hayatında mutsuz bir aile tablosuna sahip olan bir karakter. Sam ve Rita’nın dostluğu dava boyunca ilerlerken Sam’in Rita’nın hayatı hakkında yaptığı yorumlar güldürüyor seyirciyi.

Film boyunca mantığınız ve kalbinizin çelişmesine tanık oluyorsunuz. Bir yandan çocuğun gelişimi için gerekli olan şeyleri düşünüyor; diğer yandan ise baba ile çocuğun ayrılmaması gerektiğini hissediyorsunuz. Aynı zamanda dizinin ana karakterinin Beatles hayranı olmasından dolayı, filmde grubun şarkıları ve tarihçesiyle ilgili birçok bilgiyle de karşılaşıyorsunuz.

Benim Adım Sam için drama alanında izlediğim en iyi filmlerden biri diyebilirim. Sean Penn ve Michelle Pfeiffer adeta oyunculuk dersi verirken; hem seyirciyi ağlatıyor, hem de güldürmeyi başarabiliyor.

Şimdiden iyi seyirler!

Leave a Reply