portugal

Portugal. The Man Grubu yeni albümünün çıkış tarihini 4 Haziran olarak açıkladı. “Evil Friends” adıyla piyasaya sunulacak albümden iki şarkı yayınlandı şu ana kadar. Bunlardan biri albümle aynı adı taşıyan “Evil Friends”, diğeriyse “Purple Yellow Red and Blue”.

Grubun adını duymamış olanlar için tarzlarından bahsetmek oldukça güç, genel görüş deneysel bir müzik yapıtıkları yönünde. Bu albümden önce sekiz stüdyo albümü çıkardılar. 2004 yılından beri de aktif bir şekilde müzik kariyerlerine devam ediyorlar. En son albümleri “In the Mountain in the Cloud” 2011 yılında çıkan grubun her albümü birbirinden birçok yönüyle ayrılıyor. Albümler kendi içinde bir bütünlük yakalasa da iki farklı albümden iki şarkıyı karşılaştırınca şarkıların çok farklı yapılara sahip olduklarını görüyorusunuz. Bazı albümlerinde elektronik müzik öndeyken diğerinde daha inişli çıkışlı bir ezgiyle karşılaşabiliyorsunuz. Bu nedenle farklı albümlerden şarkı dinlerken sizi şaşırtabiliyorlar. Şarkı sözleri her albümün kendi içinde bir konsept oluşturuyor genelde ama bunu bir zorunluluk olarak tutmuyorlar.Kişisel favorim “American Ghetto” albümü olsa da bilinen şarkılarını her hangi bir albüm yoğunluğuyla değerlendirmek zor. En bilinen şarkıları “People Say”, “Sleep Forever” ve “So American” diyebiliriz. Bu nedenle bu grubu dinlemek isteyenlere şarkılardan çok albümleri dinlemelerini tavsiye ederim.

Birçok kişi gibi ben de bu grubun hakettiği değeri görmediğini düşünüyorum. Yeni albümleriyle belki de o çıkışa kavuşabilirler. Merak edip de dinlemek isteyenler için:

“Evil Friends” : http://www.youtube.com/watch?v=-zpBbrXLxP4

Leave a Reply