Cynic, Paul Mesvidal ve Sein Reinert tarafından 1987’de toplanmış bir progressive rock grubudur. Her ne kadar progressive rock olarak geçse de içinde death metal, jazz fusion ve experimental rock bulunan şarkıları vardır. Grup ilk albümünü 1993 yılında “Focus” adında yayımlamıştır. Kompleks ezgilerle akıcı şarkılar oluşturmuşlardır. En önemli özelliklerinden biri de enstrüman tekniklerinin çok üst düzeyde olmasıdır. Diğer bir önemli özellikleri ise, şarkı sözlerinin özellikle doğu felsefesine birçok gönderme yapması ve nerdeyse her şarkının felsefi yorumlar içermesi onları birçok gruptan farklı kılar.1994 de dağılan grup bu bazı değişikliklerle 2007 yılında tekrar bir araya gelmişlerdir.2008 yılında ikinci stüdyo albümleri olan “Traced in the Air”ı çıkartmışlardır.

Çıkardıkları iki albüm sonunda eleştirmenler tarafından beğenilen Cynic, uzun süredir death metal’in ve progressive rock’ın en başarılı örneklerinden biri olarak gösterilir. Kendine has özelliklere sahip bu grup Türkiye’de de konser vermiştir. Yine, değişen grup üyeleri olsa da kurucu iki üye hala gruptadır. 2011’de “Carbon-based Anatomy” adlı ep’leri 2012 yılında çıkaracakları albüm hazırlığı niteliğinde. Son çıkardıkları ep albümlerine göre daha karamsar bir havada. Daha karanlık bu atmosferde aynı tarzı devam ettirdikleri bu ep’de yine aynı felsefik şarkı sözlerini ve müzikteki aynı kaliteyi bulabilmeniz mümkün; tabi ki her grupta olduğu ufak değişiklikler var müzik tarzlarında ama orjinalliklerinden birşey kaybetmediğini söylemek kesinlikle mümkün.

Çıkardıkları albümden sonra turne yapıp Türkiye gelmelerini umuyoruz ki kendilerini bir kere de canlı dinleyebilelim. Hakkında yazılması gereken çok şey olan ama dinlemesi yazılan şeyleri anlamsız kılan bir grup. Onları anlamak, nasıl müzik yaptıklarını görmek için dinlemek onların kendi tarzlarını ortaya koymalarına izin vermek gerekir.

Leave a Reply