Californication: Yavaş Bir İntiharın Hikayesi

İlk sezonu 2007 yılında yayınlanan, ve dört sezondur başarılı çizgisini sürdüren dizi Californication’ın yeni sezonu 8 Ocak’ta izleyicisiyle buluşacak. Ünlü Red Hot Chili Peppers şarkısıyla aynı ismi taşıyan dizinin, Google aramalarında şarkının üzerinde çıkması, başarılı olmasının kanıtlarından sadece biri.

Dizide Hank Moody adında, “writer’s block” hastalığına kapılmış bir yazarın hikayesi anlatılıyor. Başlarda eğlenceli ve klasik bir Hollywood dizisi gibi gözükse de, Californication, son zamanlarda ortaya çıkan en aykırı ve en hüzünlü yapımlardan biri.  Eski sevgilisi Karen ve ondan olan çocuğu Becca’yla olan karmaşık ilişkisini düzeltmeye çalışan Hank, içkiye ve kadınlara olan düşkünlüğü yüzünden bir şekilde her şeyi berbat etmeyi başarıyor. Bu onu çok üzse bile, yaptığı şeyleri, “kendi olmayı” bırakamıyor ve kendine acı çektirmeye devam ediyor. Bir nevi kendi ölümüne giden yolda, kararlı adımlar atıyor. Yaşadıklarının sorumlusunu ise, yaşadığı şehre, Kaliforniya’ya bağlıyor. Zaten dizinin ismi de, “California” ve İngilizce tek gecelik ilişki anlamına gelen “fornication” kelimelerinin birleşmesinden oluşuyor.

Dizide Hank Moody karakterini “X-Files” dizisindeki Mulder rolüyle hatırladığımız David Duchovny canlandırıyor. Hank’in eski sevgilisi ve hayatının aşkı olan Karen’ı Natascha McElhone, kızı Becca’yı ise Madeleine Martin oynuyor. Californication’ın diziye renk katan karakteri, bir nevi Amerikan Kemal Sunal’ı olan Charlie rolünde ise Evan Handler var.

2008 yılında Golden Globe En İyi Erkek Aktör ödülünü David Duchovny’yle alan dizinin bunun dışında da sayısız ödülü var.

Açıkça söylemek gerekirse, Californication’ı daha önce izlememiş olup, bu yazıyla tanıyan insanları kıskanıyorum, çünkü önlerinde ilk defa izleyecekleri, her biri muhteşem olan dört sezon var.

Leave a Reply