Yann Tiersen’in 8. Albümü Çıktı!

Besteci ve müzisyen Yann Tiersen’in yeni albümü “Infinity” bugün itibariyle raflarda! Sevenleri tarafından uzun zamandır beklenen albüm sanatçının 8. albümü ve her zamanki gibi sinematik tınılarla dolu. Sanatçı geçtiğimiz günlerde resmi sitesinden canlı olarak yayınlanan ve gizli bir lokasyonda orkestrasıyla birlikte hem yeni albümden hem de diğer bestelerinden çeşitli parçalar çaldı. Konser tam bir müzikal büyü ayiniydi. Binlerce insan o an her şeyini unutup siteye girdi ve bir saat boyunca sadece konsere odaklanarak onun etkisini altına girdi. Parçaları dinlerken sırada hangi parça var diye merak etmek, bilmediğim bir parçaysa yeni albümden bir besteyi sonunda duyabilmenin heyecanı, konser ortamının ve manzaranın naif güzelliği ve en önemlisi de Yann Tiersen’in hareketlerini, mimiklerini yakın ekrandan görebilmek dinleyen herkesi etkileyerek mutlu etti. Sanatçı, kendisini yarattığı etkiye rağmen sıradan bir insan olarak gören ve egosundan değil de alçak gönüllüğünden ve biraz da sadece müzikle uğraşmak istediğinden çok röportaj vermeyen birisidir, konserin de sadece içten bir tebessümle teşekkür etti ve onun dışında aralıksız çaldı.

 

pern-yann-tiersen-offre-infinity-aux-ouessantins

 

Yann Tiersen benim için bir müzik büyücüsüdür. Yıllar önce keşfettiğimden beri her bir parçasına ayrı methiyeler dizebileceğim, müzik denildiğinde benim için bir numara olan insandır. Onunla ve onun parçalarını çalan bir genç kadınla ilgili bir dönem boyunca yazdığım bir film senaryosu bile var. Kendisinin yakın zamanlardaki iki İstanbul konserine de gidemediğimde konser günlerindeki üzüntüm ve başka şey düşünememem daha dün gibi…  Kullandığı türlü türlü masalsı enstrümanı, zaman zaman kullandığı sesinin yumuşaklığı, parçalarının her saniyesinde insanın kafasında çeşitli kareler yaratması, müzik geçişleri ve her moda uygun bir parçasının mutlaka bulunması ve daha buralara sığdıramayacağım birçok nedenden hem herkese önerdiğim, hem de bende saklı kalmasını istediğim bu sanatçı, her duygu durumuma bir şekilde ortak olmuştur. Hele ki uzun gece yolculuklarımda hep yanımdadır.

 

yann-tiersen

 

Bunların dışında, belirtmeliyim ki vokal seçimleri oldukça başarılı… İnsanın içine işleyen seslere sahip bir kadın ve bir erkekle beraber, ara sıra kendisi de söyleyerek çaldı Yann. Sözler az, hem düşündürücü hem güzel, müziği zaten hiç kapatamıyorsunuz. Yeni albümün adı da şarkı sözleri gibi bu özellikleri taşıyor: Infinity. Kısa, öz ve derin. Albümde on parça var, “Slippery Stoes” ile başlıyor, belki de en çok merak edilen “Summer Evening”i de dinleyebileceğiz, bir de başında çello solosu olan – ki Yann Tiersen kemanı çokça kullanır ama çelloyu parçalarında az dinleriz- ve bu yüzden benim çello tutkunu biri olarak özellikle beklediğim “In Our Minds” var. Bilerek fazla bilgi vermeyeceğim, ben bile hepsini araştırmak yerine sürprizi bozulmasın diye bugün dinleyeceğim.

 

yann-tiersen (1)

 

Yann Tiersen, genelde Amelie filminin müziklerini besteleyen kişi olarak bilinir hâlbuki onların dışında da onlarca muhteşem parçası vardır, eğer sadece onları biliyorsanız hemen açıp diğerlerini de dinleyin derim. Hiç bilmiyorsanız onu, dinlemeden kaybedeceğiniz bir saniye bile zararınıza olacak. Müziği, hissettiğini anlatabilmeyi, onlarca değişik ve çok az kullanılan enstrümana yer verdiği gibi en çok aşina olduğumuz piyano, keman, gitarı da harika bir şekilde çalabilmeyi; armoniyi ve daha pek çok şeyi başaran Yann Tiersen, “Infinity” ile tekrar karşımızda…  Çoğu beste İzlanda’da doğduğundan Nordik ögeler çokça mevcut. Sanatçı temayı bir taşın üstünde denizin ortasında olmak diye nitelendiriyor yani yağmuru, rüzgarı ve daha pek çok doğal sesi duyabileceksiniz.

 

Yann-Tiersen-∞-Infinity-Prologue-II

 

Varlıklarıyla öykü yaratan notaları da adı gibi sonsuz olsun.

“How can we know / how far we go?”

 

Not: Bahsettiğim konseri buradan dinleyebilirsiniz.

 

 

Leave a Reply

3 comments

  1. yasemin

    Yazınızı zevkle okudum. Yann TIERSEN çok sevdiğim bir müzisyendir. Siz gençlerden umutluyum, egosu yüksek olmayan insanlara günümüzde çok ihtiyacımız var.

  2. öncelikle paylaşımınız için teşekkür eder, tiersen içinde çalışmalarının devamını bekliyoruz.

  3. Hilal Nina

    Yüreğine sağlık çok güzel anlatmışsın Yann’i… Bu arada Yann ‘i yazdığın senaryoyu okumayı yürekten isterim, böyle güzel yazan bir insan senaryosunu kim bilir nasıl yazmıştır düşüncesi içimi kemirdi…