Hava şartları kötü olunca, boş zamanlarının çoğunu evde dinlenerek geçirenlerimizin sayısı oldukça fazla. Rahat bir nefes almak ve sakin bir gün geçirmek, onca yoğunluğun arasında hoş bir mola olsa da; evde yapılabileceklerin maalesef sınırlı olması nedeniyle çabuk sıkılabiliyoruz.

Böyle zamanlarda, bilgisayar başında geçirdiğimiz saatlerin artması da kaçınılmaz olabiliyor. Ben de hem bu alışkanlıklarından vazgeçmeyip, hem de keyifli dakikalarla gününü güzelleştirmek isteyenlere basit ama işe yarayacağını düşündüğüm bir seçenek sunmak istedim. Kısa filmler!

Genelin aksine, uzun metrajlı filmlerden ziyade kısa filmleri takip eden biriyim. İnternet üzerinden bazen tesadüfen bazen de araştırdığımda karşıma çıkan, değişik nedenlerle hoşuma giden ve yaratıcı bulduğum çok sayıda kısa film olmuştur.

Eve tıkılı kalmışken farklı hikayeleri keşfetmek, birbirinden tamamen farklı karakterlere ve senaryolara yolculuk yapmak benim gibi sizlerin de hoşuna gider diye düşündüm ve bu sebeple sevdiklerimden bir seçki sunmaya karar verdim.

Anlatmak istedikleri ve anlatış üslupları çeşit çeşit olan tam on bir kısa film önerisinin içerisinden; eminim ki ne kadar farklı zevklere, ilgi alanlarına veya bakış açılarına sahip olsanız da kendinize hitap eden en az birkaç tane bulacaksınız.

Bu yazının hemen altında linklerini göreceğiniz, farklı kişiler tarafından yapılmış ve çoğu ödüllü olan kısa filmlerde; ironiyi, mizahı, hüznü, umudu, yalnızlığı, gerçek dost olmayı, başarıyı, platonik aşkı, şizofreniyi, asosyalliği ve hatta Camus’a bir atıf bile görebilirsiniz.

Benim favorilerim, bu filmlerin arasından ilk izlediğim ve muhtemelen on birinden en bilineni olan Skhizein ve harika bir anlatım ile yaratıcılığı bünyesinde barındıran GetOut. Dilerseniz onlardan başlayabilir ya da ilk gözünüze çarpan linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz. Şimdi kahramanlarla baş başa kalma zamanı.

İşte yolculuğunuzun durak noktaları. İyi seyirler!

Skhizein:

Get Out:

Space Alone:

Little Big Love:

The Windwill Farmer:

Robby:

The Passenger:

Starless Night:

Street Musician:

The God:

One Minute Fly:

Leave a Reply