Çalamayacakları Parça Yok: 2Cellos

34marmara78_36
Çelloyla ilgili olanların yakından bildiği, diğerlerinin de en azından “Smooth Criminal” coverlarıyla tanıdıklarını düşündüğüm bir ikiliden bahsediyorum; Luka Sulic ve Stjepan Hauser. Sulic ve Hauser, “2Cellos” adıyla tanınan gruplarıyla dinleyenlere çelloya nasıl tutkuyla bağlanılabildiğini ve çellonun yetenekli ellerde nasıl muhteşem bir şekilde tutkuyu, coşkuyu ve tüm diğer duyguları anlatabildiğini gösteriyor. “2Cellos” ve “In2ition” isimli iki albüme sahip olan grubun bir araya gelme hikâyelerine ve şimdiye değin neler yaptıklarına isterseniz daha yakından bakalım.

Slovak Çellist Sulic ve Hırvat Çellist Hauser gençlik yıllarında okulda tanıştı. Zagreb’deki müzik akademisinde beraber eğitim aldıktan sonra Viyana’ya taşınarak bir süre orada çalıştılar. Stjepan Manchester’de öğrenimine devam ederken Luka da Londra’da eğitimini sürdürdü. Bu süre içerisinde Luka oldukça önemli ve uluslar arası ödüller kazanırken, Stjepan da Rostropovich gibi duayenlerle çalma fırsatı buldu. Konzerthaus, Royal Albert Hall gibi dünyaca ünlü mekanlarda performanslarını sergileyerek beğeni kazandılar.

Grubun sadece klasik müzik icra edenler ve dinleyenler dışında da dünyaca tanınması adeta eşsiz olan ve insanı yaydıkları enerjiyle hayrete düşürüp hayran bırakan coverları Smooth Criminal ile oldu. İkili Hauser’ın arkadaşı olan bir yönetmenle bir çalışma yapmayı düşündü ve büyük beyaz bir odada karşılıklı bu parçayı çaldıkları, insanı oldukça heyecanlandıran video klibi çektiler. Video 2011’den itibaren Youtube’da çok büyük bir hızla yayıldı ve sadece ilk iki haftada üç milyondan fazla tıklandı. Bu başarı kısa sürede Sony’nin dikkatini çekti ve ilk haftanın sonunda anlaşma imzaladılar.

2cellos_pub_6008_photo

İlk albümlerini 19 Haziran 2011’de çıkartan ekip, Coldplay, Nirvana, Sting, Muse, U2 gibi efsanevi müzik devlerinden versiyonlar sundu. Ayrıca Human Nature adındaki bir diğer Jackson şarkısını da coverladılar. Bu albümdeki favori parçalarım Smooth Criminal, Fragile ve çok sevdiğim Coldplay’in Viva la Vida’sı. Ayrıca çok ilgi çeken bir de single yayınlayarak Guns N’ Roses’in Welcome to the Jungle’ını bize bambaşka bir havada dinlettiler.

Bu büyük başarılar Elton John’un da dikkatini çekti ve ekip onunla beraber 2011 de yaz turnesine çıktı. Otuzu aşkın ülkede düzenlenen konserleri içeren bu turdan sonra ikili, The Ellen De Generes Show, Glee gibi çeşitli yerlerde boy gösterdi. Ekip Elton John’la çalmaya devam ediyor. Bunun dışında Red Hot Chili Peppers, George Michael ve Leona Lewis ile beraber konserler de vermekteler.tumblr_inline_ml95zjiSIX1qz4rgp

Bir yandan da ikinci albümün çalışmalarını tamamlayan Luka ve Stjepan, In2ition’u Ocak 2013’te çıkardı ve Elton John, Steve Vai,
Lang Lang, Bob Ezrin gibi isimlerle beraber çalışmalar yaparak gene birbirinden dinlenmeye değer versiyonlara imza attı. Albümde klasik bazı parçaların da ilginç düzenlemeleri mevcut. Highway to Hell, Clocks, The Book of Love, We Found Love özellikle dinlenmeli.

Albümler ağırlıklı olarak rock ve pop şarkılar barındırmasına rağmen, ikili hiçbir zaman çocukluktan beri eğitimlerini aldıkları klasik müzikten kopmadı ve çeşitli, değerli orkestralarda yer almaya da hiç bitmeyen bir heyecanla devam ediyor.

Bir kere dinleyince bir daha da unutamayacağınız bu iki isim, müthiş becerileriyle nice başarıya imza atacak gibi gözüküyor. Denemedikleri tarz, çalamadıkları şarkı kalmayan iki genç çellistin üstünden gelemediği beste, takdir görmedikleri dinleyici yok. Hala dinlemediyseniz, siz de onlara katılın ve bana göre enstrümanların en etkileyicisi olan çelloyla nasıl bütünleşebilineceğine tanık olun:

http://www.youtube.com/watch?v=jjOQac1vOEc
http://www.youtube.com/watch?v=PTQ-QycaBmQ
http://www.youtube.com/watch?v=mSByjqMGtaU

Daha fazlası için:
http://www.youtube.com/user/2CELLOSlive

Leave a Reply