24-ankara-uluslararasi-film-festivali-cankaya-4421063_400Ankara Uluslararası Film Festivali başlıyor.

Festival, 14 Mart Perşembe günü (bugün), kapatılması gündemde olan, Ankaralıların baş tacı AKÜN Sahnesi’nde düzenlenecek açılış töreniyle başlayacak. Töreni yetenekli oyunculuğuyla tanıdığımız Devin Özgür Çınar ve Türkiye’nin en saygın  kültür sanat programlarından Gece Gündüz ve Ntv Cumartesi’yi hazırlayan Yekta Kopan sunacak.  Doğaçlamalarıyla kulağımızın pasını silen caz sanatçısı Yıldız İbrahimova geceye renk katacak.

Törende Dünya Kitle İletişimi Vakfı tarafından yıllardır verilen  özel ödüller de sahiplerini bulacak. Ödüller üç farklı kategoride takdim edilecek. “Aziz Nesin Emek Ödülü”  karikatürist Tonguç Yaşar’ın, “Kitle İletişim Ödülü” Stüdyo FM radyo programına hitaben Şebnem Savaşçı ve Yavuz Aydar’ın ve “Sanat Çınarı” ödülü usta ressam Nevzat Akoral’ın olacak. Orhan Alkaya, Uğur Polat ve Beste Bereket gibi pek çok tanıdık yüz de orada olacak.

Festivalin kendisine gelince, bu yılın teması “Doğu İmgeleri” olarak belirtilmiş. Türk seyircisinin genelde uzak kaldığı çeşitli ülke sinemalarından on filmlik bir keşif sunuluyor bizlere. Pakistan, Tunus, Kazakistan, Irak, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan gibi ülkelerin gözünden doğunun ve kültürel kimliğinin yansıtıldığı festivalde, Farid Mirkhani’nin ‘The Tender Moment of Sand’, Shamil Aliyev’in ‘Çölçü’, Saman Moghaddam’ın ‘Ye Asheghane-ye Sadeh’, Ebrahim Forouzesh’in ‘Hotchpotch’, Christina Saab’ın ‘Che Guevara Died in Lebonan’, Nhue Giang Pham’ın ‘Tam Hon Me’ ve Lala Akhundova’nın ‘Işık Şehri’ filmi gibi eserler beğenimizi kazanmayı bekleyecek.

14-24 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek festivalde gösterimler Çağdaş Sanatlar Merkezi, Kızılırmak Sineması ve Goethe Instıtut’de olacak. ÇSM ve Goethe Instıtut’deki gösterimlerin ücretsiz olacağını belirtmekte de yarar var.  Filmlerin dışında, ilgi çekici paneller ve görüntü yönetmenliği atölyesi ve programlar da mevcut.

Etkinlik programına festivalin resmi sitesinden ulaşmak mümkün:

ANA SAYFA

Leave a Reply