Feminizmin Yeni Sesi: Angèle

Yaşadığımız bu süreçte film izlemek, doya doya müzik dinlemek, saatlerce dizi izlemek gibi şeyleri yapmak için daha kolay zaman bulmaya başladık. Bu yazıda bizi neşelendirebilecek, dinlemesi keyifli, Angèle hakkında yazıyorum. Belçikalı şarkıcı daha 24 yaşında fakat başta Frankofon dünya olmak üzere, birçok ülkede büyük ses getiriyor. Eğer sık radyo dinleyen biri iseniz, en az bir kere abisi Romeo Elvis ile olan düeti “Tout Oublier”i duymuşsunuzdur. Feminist klipleri, cesur şarkı sözleriyle beraber uzun bir süre daha adından bahsettirecek gibi gözüküyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün düzenlediği “One World Together At Home” etkinliğinde performans veren şarkıcılardan biri olan Angele, aynı zamanda da Chanel’in yeni reklam yüzlerinden. 2018 yılında 12 şarkılık Brol albümü, 2019 yılında ise 7 yeni şarkı yayınladığı Brol La Suite albümü çıktı. Bazı şarkıları Fransızca, bazı şarkıları ise hem Fransızca hem de İngilizce. 

Angèle’i asıl meşhur eden şarkısı ise medyaya ve topluma yaptığı eleştirilerle “Balance Ton Quoi” oldu. Fransa’da “Me Too” hareketinden sonra ortaya çıkan “Balance Ton Porc” akımından esinlenerek yazdığı bu şarkı, cinsiyetçiliği eleştiriyor. Şarkının müzik klibi de şarkı kadar ses getirdi. Klip 75 milyona yakın kişi tarafından görüntülendi ve Fransa, Belçika başta olmak üzere, birçok “Me Too” hareketini destekleyen protestolarda adeta bir marş gibi çalındı. “Evet, radyolarda çalınmayacağım, Çünkü sözlerim çok güzel değil” dediği şarkıda, kaçınılmaz gerçekleri dinleyicinin yüzüne vuruyor Angèle ve belki de bu yüzden şarkı da bu kadar benimsendi.

Angèle, müzik kliplerini bir mesaj göndermek aracıyla kullanıyor denebilir. Balance Ton Quoi’nın klibinde cinsiyet eşitliğini vurguluyorken, Oui on Non klibinde de reklam sektörünü eleştiriyor. La Loi de Murphy, La Thune, Flou gibi müzik klipleri ise size eğlenceli bir kısa film izliyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Absürt, eğlenceli ve kesinlikle sıra dışı!

Günün her saatini evde, genellikle bilgisayar/televizyon başında, geçirdiğimiz bu süreçte, Angèle’e bir şans verirseniz, sözlerini anlasanız da anlamasanız da evde kendinizi şarkılara eşlik ederken bulabilirsiniz.

Leave a Reply