İçinde bulunduğumuz günlerde insan karamsarlık halinden kendisini kurtarmakta zorluk çekiyor maalesef. Hepimiz başka bir şeye tutunmaya çalışıyoruz eminim ki. Evde olmak zorunda olduğumuz, ailemizden başka belki de kimseyi canlı canlı göremediğimiz bir dönemde bunun ne kadar zor olabileceğini de tahmin edebiliyorum tabi ki. Bu süreçte bana yaşadığımı, hala var olduğumu hissettiren şey müzik ve yeni yeni ortaya çıkan fotoğrafçılık aşkım oldu sanırım. Umarım sizin de böyle bir dalınız vardır, ona tutunur ve hiç bırakmazsınız.

Bugünkü yazımda renklerden bahsetmek istiyorum biraz. Daha doğrusu mavi renginden. Özellikle bu dönemde çoğu insan bu rengin üzüntüyü çağrıştırdığını söyleyecektir eminim ki. Ne kadar onlara katılmak istesem de, mavi renk benim için her zaman umut ve kararlılık gibi duygular doğurmuştur. Odamın mavi bir duvarına baktığımda yarının ne getireceğini merak ederim, bugünden daha mı kötü olacağı gibi sorular sorarım etrafımdakilere, kendime ve ertesi günün sonunda aynı duvara baktığımda bu döngü devam eder.

Maviyi böyle anlatmamın nedeni aslında, sizi Ante Badzim ile tanıştırmak. O Avustralya asıllı, yeni dönem fotoğrafçıların ve fotoğraf sevenlerin kesinlikle tanıyacağı bir sanatçı. Ante Badzim de basit olarak tarif edilebilecek fotoğraflarında bu renkten fazlasıyla yararlanıyor, yukarıda gördüğünüz en ünlü fotoğraflarından bir tanesinde de bu renk kullanılıyor. Ön plandaki obje ne olursa olsun, etrafındaki neredeyse rahatlatıcı renk insanı kucaklıyor, karmaşık dünyadan alıp olabilecek şeyleri düşünmesine, umut etmesine yardımcı oluyor. Fotoğrafların hepsinin içinde neredeyse zıtlıklardan oluşan bir huzur ve harmoni var. Mavinin tonları sizi gerçekten fotoğrafın içine çekerken silüetler sizi içinde tutuyor, kendinizi bakmaktan alıkoyamıyorsunuz.

NUZ ile de bu fotoğrafları inceleyip anlamaya çalışırken tanıştım ben. NUZ bana göre insana maviyi hissettiren bir sanatçı. Şarkılarındaki indie tonları, mavinin tüm tonları, tüm manaları olarak basit melodilerin içinden kulaklarınıza ulaşıyor, sizi sarıp sarmalıyor. Ne zaman onun şarkılarını dinlesem, yanımda her zaman olmasını istediğim kişilerle, olmak istediğim yerdeyim. Sanırım, aidiyet duygunuzu ortaya çıkarıyor da diyebilirim. Mavinin etkisi bunlar hep, bizden her zaman daha büyük, dünyamızı sarıp sarmalayan bir olgu. NUZ’a K-Indie denilip geçilebilir fakat aşağıya bıraktığım linkten bir şarkısını dinlerseniz gerisinin geleceğine eminim. Belki sevdiğiniz bir müzik tarzı olmayabilir ama ne yaparsak yapalım geceleri yalnız kaldığımız böyle bir dönemde Ay’ı izlerken yanınızdaki dost olabileceğine, sabah uyandığımızda ise başka bir günü daha bitirmek için gerekli güç olabileceğine içtenlikle inanıyorum.

Shape- NUZ

Özellikle bu günlerde rahatlamaya, belki de ağlamaya ihtiyacınız olduğunu tahmin edebiliyorum. Umarım ki bu yazıyı okuduktan sonra bir Ante Badzim resmini açıp şöyle bir bakarsınız. Bize sunduğu açık alan ve olabildiğince minimalize edilmiş dağınıklık ruhunuza iyi gelir, hayatın bazen yaptıklarımızdan çok daha basit olduğunu düşünebilirsiniz. Bunu yaparken de biraz indie ve alternatif R&B dinlemek isterseniz ben seçtiğim birkaç şarkının olduğu listeyi aşağıya bırakıyorum.

Lütfen huzurla, mutlulukla ve sağlıkla kalın.

Kaynakça

https://images.squarespace-cdn.com/content/v1/5529c55ee4b0c75f5b8511b0/1539578771536-2UBOJ3VZDOPR1KTK9DUR/ke17ZwdGBToddI8pDm48kMXRibDYMhUiookWqwUxEZ97gQa3H78H3Y0txjaiv_0fDoOvxcdMmMKkDsyUqMSsMWxHk725yiiHCCLfrh8O1z4YTzHvnKhyp6Da-NYroOW3ZGjoBKy3azqku80C789l0luUmcNM2NMBIHLdYyXL-Jww_XBra4mrrAHD6FMA3bNKOBm5vyMDUBjVQdcIrt03OQ/Serenenity+.jpg?format=1500w

https://www.antebadzim.com/about

Leave a Reply