Zor Zamanların Kurtarıcısı Bir Albüm: Gül Kendine

Mor ve Ötesi’nin en iyi albümü müdür tartışılır ancak bana göre en içe dokunanı, en hayatla ilgili olanıdır 2001 tarihli Gül Kendine albümü. Her ne kadar albümü çıktığı dönemde dinleyemeyecek kadar küçük olsam da ancak ergenliğimin ortalarında dinleme fırsatı buldum. O günlerden beri de deyim yerindeyse başucu albümlerimden bir tanesi oldu Gül Kendine. Yalnız olduğumda, karamsar bir ruh haline büründüğümde yardımıma koştu çok kez. Sözleri dikkatli dinlediğinizde özetle “umutsuzluğa kapılma” der bu albüm size çünkü “hayata tersten baktığında bitip tükenmek çok kolay.”

İlk başta melodisine aldanıp bağıra bağıra eşlik edilen albümdeki şarkıların bir noktadan sonra üzerine düşündükçe anlamlarının derinleştiği ve aslında bize hayatı anlattığı fark edilir. İçinde, albümle aynı adı taşıyan Gül Kendine ve bunun dışında Bazen, Gece, Daha Mutlu Olamam gibi birbirinden anlamlı şarkıları barındıran bu albümün yapım sürecinde yaşananalar hakkında da yakın zamanda Mor ve Ötesi’nin, twitter hesabından yaptığı paylaşımlar sayesinde bir fikir sahibi olabildik.

Grubun paylaşımlarına göre; albümün kayıt süreci tahmin ettiklerinden ve planladıklarından çok daha uzun sürmüş, hatta bazı anlar albümü tamamlayamayacaklarını dahi düşünmüşler. Bir gün grup üyelerinden Harun ve Kerem’in sebebini hatırlamadıkları bir gezinti sırasında yemek almaya gitmesiyle beraber başlamış her şey. Arabaya park yeri ararken kendilerini dar girişli bir sokakla karşı karşıya bulmuşlar. Sonuç olarak sokağa girememişler ve de bunu anlatan, yol çalışmasının olduğu yazılı bir bir tabelayla karşılaşmışlar. Yolda aslında herhangi bir çalışma olmadığını ve tabelanın oraya yanlışlıkla konulduğuna inanan Harun ve Kerem, tabelayı kaptıkları gibi bagaja atıp sonra da stüdyonun girişine koymuşlar. Stüdyonun önünde geçirdiği birkaç aydan sonra bir işe yaramış eninde sonunda bu tabela. “Orda Durma” isimli şarkının son bölümü için tasarlanan bir perküsyon kaydı için ana enstrüman olarak kullanılmış. Şarkıda 3:41 sonrası kaşık, çatal ve kepçelerin bu tabelaya vurulmasıyla kaydedilmiş. Sonuç olarak albüm süreci ne kadar sancılı geçmiş olursa olsun ortaya hiç eskimeyen ve grubun asıl ününden önceki son durağını gözler önüne seren bir albüm çıkmış.

Ayrıca albümün yapım aşamasında grup tarafından çekilmiş bu kısa belgesele de göz atabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=ngfoLX9LZLA

Leave a Reply