Daha Önce Böyle Bir Şey Duymadığınıza Emin Olabilirsiniz: LALALAR

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki daha önce GazeteBilkent bünyesinde yazdığım hiçbir yazıma bu kadar iddialı bir başlıkla giriş yapmamıştım. Evet, gerçekten de daha önce böyle bir şey duymadığınıza garanti verebilirim, zira Lalalar şimdiye kadar dinlediğiniz her şeyden tamamen farklı.

Lalalar; geçmişte (ve günümüzde) onları etkileyen müzikleri, kendi yapmak istedikleri müzik ile harmanlamayı başarabilmiş bir grup. Yaptıkları müzik birçok yerde “saykodelik” başlığı altında değerlendirimesine rağmen Lalalar’ın müziğini herhangi bir başlık altında değerlendirmek veya kalıplara sokabilmek olduçka zor. Yaptıkları müzikte, meydan okudukları -ve hatta zaman zaman yıktıkları- belli başlı kurallar var olmasına karşın eski Anadolu ezgilerinden esinlendikleri birçok öge de mevcut. Onları bu denli özgün kılan şey aslına bakarsanız tam da bu olsa gerek! Lalalar, “geleneksel” ile “yeni” olanın son derece orijinal ve bir o kadar da lezzetli bir karışımını bize sunuyor. Yazımın geri kalanında sizlere, kulağımda Lalalar’ın “İsyanlar” adlı teklisi eşliğinde, kendilerinin kim olduğundan ve müziklerinden bahsedeceğim. Lalalar’ı tanımaktan en az benim kadar keyif almanızı umuyor, iyi okumalar diliyorum!

Lalalar grubu, adlarına aşina olduğumuz üç müzisyenden oluşuyor. Grubun solisti Ali Güçlü Şimşek, birçoğumuzun hatırlayacağı Çilekeş grubunun kurucularından biri. Gitarda ise, solo çalışmalarıyla adını duyurmuş olmakla kalmayıp, Sezen Aksu ve Gaye Su Akyol gibi birçok ünlü müzisyenle birlikte çalışmış olan Barlas Tan Özemek var. Son olarak, Lalalar’ın müziğini kendine has “beat”leriyle farklı ve özgün kılan bir DJ, Kaan Düzarat. Bu üç özel insanın bir araya gelmesiyle ortaya “Lalalar” ve hepsi birbirinden güzel 5 farklı parça çıkmış bulunmakta. İlk şarkısı İsyanlar ile 2019 yılında iddialı bir çıkış yapan Lalalar, şimdilerde alternatif müzik listelerinden ve saykodelik müzik severlerin dilinden düşmüyor.

İlk single’ları olan İsyanlar‘ın ardından, aynı yıl içinde sırasıyla “Mecnun’dan Beter Haldeyim”, “Yalnız Ölü Balıklar Akıntıyı Takip Eder” ve “Hata Benim Göbek Adım” olmak üzere üç farklı şarkıyı bizlerle buluşturdular. 2020’nin ilk aylarında ise, aslen Saltuk Erginer’in eseri olan “Sol Şeritte”, Lalalar’ın eşsiz yorumuyla sevenleriyle buluştu. Sol Şeritte, bünyesinde barındırdığı arabesk esintilerini dinleyiciye en yoğun hissettiren Lalalar teklilerinden biri olarak listelerde yerini aldı.

Red Bull Music: Gazinoda Disko – İzmir (2019)

Henüz sadece 5 şarkıdan oluşan diskografileriyle Lalalar, alternatif müzik dünyasında çoktan sağlam bir yer edinmiş bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde yaptıkları Instagram paylaşımında ise, yeni teklilerinin Ağustos ayında çıkacağının duyurusunu yaptılar. Biz, hayranları olarak fazlasıyla heyecanlıyız ve altıncı şarkılarını sabırsızlıkla bekliyoruz! Yeni tekli gelene kadar, henüz hiç Lalalar dinlememiş olanları, kişisel favorilerimden biri olan “Mecnun’dan Beter Haldeyim” ile baş başa bırakıyorum. Gerisi sizde! Sevgiyle kalın.

Leave a Reply