Bu Hikayenin Masumu Kim?

İnternet dizilerinin hızla yaygınlaştığı, Netflix, BluTV gibi platformların televizyon seyircisini dahi etkisi altına aldığı bu dönemlerde, her türde yerli ve yabancı yapımlar bulmak mümkün. Kimilerin internet televizyonculuğu diye adlandırdığı bu yeni dönem, tam olarak istediğimiz içerikleri makul sürelerde izleme şansı tanıyor.  Özellikle yabancı yapımların etkin olduğu internet dizilerinde yerli yapımlar merak konusu.  BluTV bünyesinde yayınlanan, yerli oluşuyla birlikte oyuncu kadrosuyla da merak uyandıran Masum, sekiz bölümlük bir mini dizi olarak adından söz ettiren yerli yapımlar arasında yer alıyor.

 

 

Seren Yüce’nin yönetmenliğini, Berkun Oya’nın senaristliğini üstlendiği Masum, klişe bir konunun ustaca yorumlandığı nadide bir yapım. Berkun Oya’nın “Bayrak” adlı tiyatro eserinin diziye uyarlanmasıyla karşımıza çıkan Masum, Haluk Bilginer, Ali Atay, Serkan Keskin Tülin Özen ve Nur Sürer gibi usta oyuncuların eşsiz performanslarıyla akılda kalmayı başarıyor.

 

Trajik bir hikayenin konu edildiği dizide ilk bölümden itibaren “Masum kim?” sorusuna cevap ararken buluyorsunuz kendinizi. Bu cevap için dizinin finaliyle ilgili senaryolar oluşmaya başlıyor akıllarda. Karakterin derinliği, senaryonun ince detaylarla süslenmesi ve başarılı çekimler sizi sekiz bölümlük gizemli bir atmosferin içine çekmeyi başarıyor.

Masum kim, masumiyet nedir sorularının yanında dizi, sekiz bölüm boyunca izleyiciyi yedi ana karakterini tek tek analiz etmeye itiyor. Uluslararası Emmy Ödüllü milli gururumuz Haluk Bilginer dizide emekli komiser Cevdet’e hayat veriyor. Canlandırdığı Cevdet karakterine o kadar başarılı bürünüyor ki izleyicilerde ilk bölümden itibaren Cevdet’i tanıyormuş hissi uyandırıyor. Karakterin derinliğini, durağan ve sessiz sahnelerde karakterin iç dünyasını vücut dili ve mimiklerle izleyiciye doğru şekilde iletmek çok kolay bir iş değil. Bu bağlamda oyunculuğuyla Berkun Oya’nın yarattığı gizemli Selim karakterine hayat veren Bartu Küçükçağlayan benim için hayal kırıklığı olarak kaldı.

Dizi, sürükleyici sekiz bölümü sonunda senaristin ve oyuncuların karakterler üzerinde sohbet ettiği ekstra bir bölümle finalini yaptı. Benim için en iyi beş yerli diziden biri olan Masum’u izlemeyi herkese tavsiye ediyorum.

 

Leave a Reply