Adna’nın En Tatlı Hediyesi

Son yıllarda insanların sosyal mecralara kolay erişebilirliğinin de etkisiyle müzik piyasası canlanmaya başladı. Bütün yetenekleri takip etmek neredeyse imkansız hale geldi, tek bir sanatçıya ya da müzik grubuna karşı beslenen büyük hayranlıklar da seçeneklerin çoğalmasıyla azaldı. Ancak kimi sanatçıların ünlülük süreci saman alevi gibi sönerken kimileri daha küçük bir kitleye seslenerek emin adımlarla başarılarına devam edebildi. Bu yazımda sizlere bu anlamda başarılı bulduğum, müzik piyasasında kısmen yeni yüzlerden sayılabilecek bir sanatçıdan bahsetmek istiyorum.

Adna, melankolik şarkılarıyla ünlü, İsveç doğumlu, şu an Berlin’de yaşamına devam eden genç bir müzisyen. 2012 yılında ilk single parçasını çıkaran Adna Kadic, 2014 yılında çıkardığı Night albümü ile tanınmaya başlanmış, bir yıl sonra çıkardığı Run, Lucifer albümü ile ise çok daha fazla dinleyici kitlesine ulaşmış, adını duyurmuştur. 2017’de yayınladığı Closure adlı son albümünde ise yine art pop ve indie pop türünde şarkılar ortaya koymuştur. Adna, çıkış albümü olan dokuz  şarkılık Night albümünün düzenlemesinden yapım aşamasına kadar tek başına çalışmış, disiplinli bir sanatçı. Gelişmeye verdiği önem, Run, Lucifer adlı albümünü, Night albümünün büyümüş hali olarak dillendirmesinden de anlaşılabilir.

Şarkılarının genelinde kendisinin de belirttiği gibi yumuşak ve melankolik bir hava hakim. Özellikle Night, The Prettiest ve Beautiful Hell şarkıları çok stres altındaysanız içinizi huzurla doldurabilecek kadar dinlendirici ve dinlerken ne kadar mutlu olursanız olun sizi hüzünlendirebilecek kadar duygusal etkiye sahip.Yorgunluktan ve stresten uzaklaşmak için bir kaçış yolu sunan şarkıların genç yaratıcısı Adna Kadic, büyülü sesiyle, saygın ve azimli duruşuyla mutlaka çalma listelerinizde yer etmesi gereken yetenekli bir sanatçı.

The Prettiest şarkısında Adna, birine verilebilecek en tatlı şeyin şarkılar olduğunu çünkü şarkıların bizi iyileştirebileceğini ve ne hissetmek istediğimizi gösterebileceğini söylüyor. Sunduğu bu güzel hediyelerin karşılığında bize de ona teşekkür etmek, onu dinlemek ve dinlettirmek düşüyor.

Kaynakça: https://nbhap.com/blog/adna-night

Introducing: Adna – ‘Quite soft and melancholic’

Adna writes music in order to function

Leave a Reply