Ülkemizdeki alternatif müzik sahnesinin son birkaç yıldır daha önce hiç olmadığı kadar canlılık kazandığı aşikar. Fakat üretimin fazlalığı yeni isimlerin kolayca tanınmalarını zorlaştırıyor ve bu yüzden de duysanız çok seveceğiniz grupları keşfetmeniz aylar alabiliyor. Hâlâ dinlemediyseniz bir an önce tanışmanızı istediğim birkaç grubu bu listede toplamak istedim. Bazıları gerçekten çok yeni, bazıları ise uzun zamandır tanıdığımız ama yakın dönemde yeni çalışmalarıyla çıkagelmiş kişiler. Adlarını ve şarkılarını duymazsanız yazık olur.

Al’York

Ankaralı bir grupla başlamamak olmazdı elbette. Al’York’u keşfettiğimde yanılmıyorsam lisedeydim. O zamandan bu zamana da Ankara’da verdikleri tüm konserleri yakalamaya çalıştım. 2014 yılında Ankara’nın donduran kışında, bir şekilde bir araya gelip kendilerini Jeff Buckley “I Want Someone Badly” çalarken bulan 4 kişilik bir grup Al’York. Vokal ve klavyede Alp, gitarda Ediz, davulda Renan, bass ve vokalde Gizem’den oluşuyor. Grupla ilgili en ilginç şeylerden biri de bu grupta herkesin aynı zamanda vokal olması!

Sosyal medyayı oldukça aktif kullanan grubu takip etmek isterseniz:

http://www.alyorkmusic.com/

https://www.facebook.com/alyorkmusic/

https://www.instagram.com/alyorkmusic/

The Ringo Jets

Davulda ve vokalde Lale Kardeş, gitarlarda ve vokallerde Tarkan Mertoğlu ve Deniz Ağan’dan oluşan 3 kişilik kadrosuyla Barcelona, Budapeşte ve Oslo gibi şehirler dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde konserler veriyor ve müziklerini paylaşıyorlar. Ülkemizde bence hak ettiği değeri henüz bulamamış olsa da grubun özellikle Avrupa dolaylarında hatrı sayılır bir dinleyici kitlesi var. Ayrıca sahne performanlarından da oldukça etkilendiğimi söylemeliyim. Şu ana dek altı albüme imza atmış grubun gelecek konserlerinden birini yakalarsanız mutlaka bir şans verin!

The Ringo Jets (@TheRingoJets) | Twitter

No Land

Kısa bir ayrılık ardından Pusulası Kaybolmuş albümüyle geri dönen grup, önceki albümleri Aramızda’dan farklı olarak Azerice, Türkçe, Farsça ve Rusça olmak üzere dört farklı dilden şarkılar içeriyor. İlk albümden alışık olduğumuz dil ve kültür zenginliğine ise bu sefer iki şahane enstrümantal şarkı eşlik ediyor. Oldukça güçlü bir orkestra ve müzikal performansa sahip grubu bir yerlerde yakalarsanız kesinlikle bir şans vermelisiniz!

Palmiyeler

Mertcan Mertbilek, Rana Uludağ, Tarık Töre ve Barış Konyalı’dan oluşan ve kendi bestelerini yapan grup, 2013’ten bu yana müzik üretiyor. Neo-Psychodelia ve New Wave’den oldukça beslenmiş olan grubu 2019 yılında canlı izleme fırsatını yakalamıştım ve o zamanlar onları pek tanımıyor olsam da harika sahne enerjileriyle inanılmaz güzel bir konser deneyimi yaşamıştım. Umarım ki siz de Palmiyeler’e bir yerlerde rastlarsınız!

Bant Mag Sunar: Demonation Festivali No:6 - SANATATAK

Gülinler

Büyük Ev Ablukada grubunda solistliği Bartu Küçükçağlayan ile paylaşan ve aynı zamanda da grubun tek kadın üyesi olan Gülin Kılıçay, solo projesi olan Gülinler ile solo kariyerine yeni yeni başlayan bir oluşum. Çıkışını uzun yıllardır Büyük Ev Ablukada sahnesinde söylediği Dinazorlar şarkısının mixiyle tapan Gülinler, henüz büyük çaplı konserler vermese de özellikle Istanbul ve Ankara’da bir barda onunla rastlaşmak çok mümkün. O zamana dek Spotify üzerinden yayınladığı 4 ep ile Gülinler’e ulaşabilirsiniz!

İnanmakla kalmayan, inandırmaya da kudreti yeten Gülinler… | Bir ...

Leave a Reply