Altı sene önce, Türkiye ile çevre ülkeler için uluslararası çağdaş sanatlar platformu olmak ve sanat piyasasına ivme kazandırmak amaçlarıyla yola çıkan ArtAnkara Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, bu sene de 12-15 Mart tarihlerinde Ankaralı sanatseverler için kapılarını açtı. İlk düzenlendiği seneden bu yana Ankaralı sanatseverlerin gözdelerinden biri haline gelmiş, Başkentin en büyük sanat organizasyonu olan ArtAnkara bu sene de ATO Congresium’da ziyaretçiyle buluştu. Bu seneki temasını ‘’Kadın’’ olarak seçen fuara, 100’ü aşkın sanat galerisi ve 26 ülkeden 550 sanatçı katılım gösterdi. Ayrıca bu seneki fuarın açılış konuşmasını da Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş yaparak fuarın açılış konuşmasını yapan ilk belediye başkanı oldu.

Her geçen sene katılımcı sayısı katlanarak artan fuarda bu seneki katılımcılar arasında Piramid Sanat ile Bedri Baykam, İMOGA müzesi ile Süleyman Saim Tekcan, Galeri Selvin ile Zerrin Tekindor, DorukArtProject ile Elif Aydemir de vardı. Dört gün boyunca 2000’i aşkın eserin sergilendiği fuara Ankaralı sanatseverler oldukça yoğun bir ilgi gösterdi. Ayrıca pek çok üniversitenin güzel sanatlar fakültesini de fuarda görmek bir güzel sanatlar öğrencisi olarak beni oldukça mutlu etti diyebilirim. Umarım ki üniversite öğrencilerinin kendilerini bu gibi platformlarda temsil edilmeleri için fırsatlar doğmaya devam eder.

Sergi alanı dışında yetişkinlere ve çocuklara yönelik sanat atölyeleri de bulunduran fuar alanında canlı performanslar ve oratoryolar da sergilendi. Ayrıca fuar dört gün boyunca 20’ye yakın söyleşiye ev sahipliği yaptı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da fuarda “Sanatçı Onur Ödülü”, “Kurum Onur Ödülü” ve “Sanata Katkı Ödülü” sahiplerini buldu. “Sanatçı Onur Ödülü” Lütfü Günay’a, “Kurum Onur Ödülü’’ Erimtan Müzesi’ne, ”Sanata Katkı Onur Ödülü’’ Gebze Organize Sanayi Bölgesi’ne (GOSB) verildi.

Başkentten böyle haberleri daha sık duymak dileğiyle…

Kaynak:

https://www.cnnturk.com/yazarlar/guncel/duygu-merzifonluoglu/ankaranin-corak-iklimine-sifa-niyetine-gelen-ilik-sanat-ruzgari-artankara

http://artfairankara.com/2019-artankara/

http://artfairankara.com/wp-content/uploads/2019/03/2019-bulten-1.pdf

http://artfairankara.com/basin/

https://www.sondakika.com/haber/haber-cocuk-doktorunun-resim-aski-artankara-5-cagdas-11843495/

Leave a Reply