Film festivallerine her zaman çok ilgi duymuş ve elinden geldiğince de birçoğuna katılmaya çabalamış biri olarak son zamanlarda en keyifle katıldığım etkinlik geçtiğimiz hafta düzenlenen 1. Polonya Film Festivali oldu. İlk kez bu sene Ankara’da düzenlenen festival Polonya Büyük Elçiliği katkılarıyla Kızılay Büyülü Fener Sinemasında gerçekleşti. İlk gün yalnızca davetiyeyle katılımcı kabul eden festivalin diğer üç gününün tamamen ücretsiz film gösterimlerinden oluşması ise Başkentliler için ayrıca teşvik edici bir detaydı. Filmler hem İngilizce hem Türkçe alt yazıyla gösterilmesi ise yabancı katılımcılar için oldukça teşvik ediciydi. Dört gün boyunca pek çok filme ev sahipliği yapan festival, açılışını Janusz Kondratiuk‘un, kendi hayatından esinlenerek çektiği son filmi Kedi ile Köpek Gibi (A cat with a dog)” ile yaptı. 19-24 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleşen festivalin yalnızca iki gününe katılabilmiş olsam da yine de bu iki günün hem benim adıma hem de diğer katılımcılar adına oldukça çok verimli geçtiğini düşünüyorum. Avrupa sinemasına oldukça ilgili olmama rağmen festivale katılıncaya dek hiç Polonya yapımı bir film izlememiştim. Festival süresince tanıştığım diğer katılımcılardan da aynı cümleleri duyunca bu tarz festivallerin ne kadar anlam ve önem arz ettiğini bir kez daha görmüş oldum.

Soğuk Savaş (Cold War - Zimna Vojna) - 2019 Film İncelemesi ...

Katıldığım ilk gün Polonya Silezya Üniversitesi Radyo-Televizyon Fakültesinde sinema eğitimine devam eden üniversite öğrencilerinin senaristliğini, yönetmenliğini ve prodüktörlüğünü üstlendiği kısa metraj film gösterimleri gerçekleşti. Profesyonel olmayan yönetmen adaylarına böyle bir şans tanınması gerçekten çok takdir edilesi. Umarız ki ülkemizde de benzer girişimlere tanık oluruz.

İkinci gün ise 2018 Aralık ayında seyirciyle buluşan ve Oscar ödüllü yönetmen Pawel Pawlikowski’e Cannes Film Festivalinde En İyi Yönetmen Ödülü kazandıran “Soğuk Savaş (Cold War)” filmini izleme fırsatı buldum ve film son zamanlarda dram türünde izlediğim en başarılı film oldu diyebilirim. 28 yıllık sinema kariyerinde yalnızca beş film yapan yönetmenin üretken bir yönetmen olduğunu pek söyleyemesek de atmosfer yaratmada ve oyuncu yönetmedeki başarısı tartışılmaz olduğunu düşünüyorum.

Filmde imkânsız aşkın kahramanlarını canlandıran Joanna Kulig ile Tomasz Kot bu yıl Cannes Film Festival’inde En İyi Oyuncu ödüllerinin favori adayları arasında olsalar da Cate Blanchett başkanlığındaki jüri, filmi yönetmeni Pawel Pawlikowski üzerinden ödüllendirmeyi tercih etmişti.

İda filminde, Yahudi asıllı bir yargıç rolünde izlediğimiz Agata Kulesza ve Tomasz Kot -bence- filmimizin baş rolüne oldukça yakışmışlardı. Filmde, Komünist Partisine sıkı sıkıya bağlı müzikolog İrena’yı canlandıran deneyimli aktris Kulesza, ayrıca hem yazar, hem de Polonya Film Akademisinin prestijli bir üyesi.

Umarız ki başkentte bu tarz festival etkinlikler düzenlenmeye devam eder. Sanatla kalın!

Kaynak:

Kapak fotoğrafı: https://www.imdb.com/title/tt6543652/

Cold War

Soğuk Savaş

Leave a Reply