Sarsıcı Bir Tiyatro Oyunu: Nereye Gitti Bütün Çiçekler?

“7 kadın, 7 farklı hikaye… Hepsinin tek ortak özelliği aynı yerde yaşamak zorunda kaldıkları gerçeği. En azından belli bir süre için.”

 

Eve Ensler’in Bosna Savaşı’nın ardından kaleme aldığı ve Tuğrul Tülek’in yönettiği, bir mülteci kampında geçen oyunda Şenay Gürler, Hale Akınlı, Goncagül Sunar, Feri Baycu Güler, Gözde Kansu, Melisa Doğu ve Ece Yüksel sahne alıyor.

Oyunumuz söylediğim üzere bir mülteci kampında geçiyor; zamansız, mekansız, ülkesiz ve aidiyetin olmadığı bir yerde. Tüm duyguların da orada yaşayanlarla var olduğu ve kendi içinde bile karmaşa halinde bulunduğu… Umudun, masumiyetin, karamsarlığın ve de hüznün bir arada yer aldığı ve bazen de içlerinden birinin baskın çıktığı… 7 kadın bu duyguları temsil ediyor ve kampa gelen psikolog ve travma danışmanı sayesinde siz de kadınların hikayelerini dinliyorsunuz; acılarına, hatta bazen de umutlarına ortak olmaya çalışıyorsunuz. Savaşın ve kötülüklerin olduğu bu dünyada “Şarkı söyleyebildiğimiz sürece yaşıyoruz.” diyen kadınları anlamaya çalışıyorsunuz. Oyuncular tarafından söylenen şarkıların da bu atmosferi yaratmadaki etkisi çok fazla. 7 kadın, 7 hikaye ve hepsi izleyicileri adeta tokat atarcasına sarsıyor. Oyundan çıkınca boğazınız düğümleniyor. Oyun size acıyı hissettiriyor ve kendinize gelmeniz zaman alıyor. Oyun sahne almaya devam edecek fakat başka şehirlerde; lakin şansınız olursa mutlaka gitmenizi tavsiye ederim.

 

Biletler için https://www.biletix.com/etkinlik-grup/176261127/TURKIYE/tr

Leave a Reply