Yeni Keşifler İçin İki Güzel Site Önerisi

Merhaba sevgili GazeteBilkent okurları! Her ne kadar yeni bir şeyler keşfetmenin oldukça basit olduğu bir dönemde yaşıyor ve birçok imkana sahip olsak da, kimi zaman canınız sıkıldığında dinleyecek yeni bir türde müzik ya da zevkinize göre bir film bulamamaktan yakındığınızı duyar gibiyim. Ben de zaman zaman bu duruma düşen biri olarak bu yazımda sizlere çok kısa bir süre önce keşfettiğim ve bu kadar geç fark ettiğim için kendi adıma üzüldüğüm iki internet sitesinden bahsedeceğim.

1.Gnod

Gnod, Mark Gibeney’in kurucusu olduğu bir küresel keşif ağı, uzun adıyla ‘’Global Network of Discovery’’. Site dört amaç için hizmet ediyor: zevkinize göre yeni ressamlar, müzik grupları/müzisyenler, kitaplar ve filmler bulmak. Kullanımı ise oldukça basit. Siteye girdiğinizde karşınıza aşağıdaki ilk görüntü çıkıyor.


Ardından ortadaki siyah yuvarlağa tıkladığınızda ise şekil renkleniyor:

 Burada Gnod Art, Gnod Team, Gnod Music gibi kısımlara rastlıyorsunuz. Buradan sonrası ise size kalmış, karşınıza çıkan seçeneklerden birine tıklayıp yeni bir keşfe başlıyorsunuz. Mesela Gnod Music’e tıkladığınızda iki seçeneğiniz var: Discover veya Music Map.

Music Map’te arama çubuğuna sevdiğiniz bir müzisyeni ya da müzik grubunu yazıyorsunuz ve karşınıza ona benzer türde müzik yapan müzisyenler listesi çıkıyor. Discover ise sizden üç müzisyen ismi istiyor ve ardından kendi önerisini sunuyor. Bu öneriden sonra beğendim, beğenmedim ya da bilmiyorum seçeneklerinden birini seçmenizi istiyor ve önerilerine devam ediyor. Üstelik bu sitelerde sadece yabancı değil, Türk sanatçılara ya da filmlere de yer veriliyor. Kimi zaman birbiriyle alakasız görünen eşleştirmeler yapılsa da, bence en azından bir şansı hak ediyor.

2.Farklı Müzik

Sürekli birbirinin kopyası, hızlı tüketilen müzikleri dinlemekten bıkanlar için farklı kültür ve türlerden müziklerle tanıştırmak için kurulan bu site benim için bir hazine niteliğinde. Aynı zamanda bir youtube kanalına sahip olsalar da, sitede daha çeşitli örnekler var. Müzik türleri, editörün seçtikleri, şarkı listeleri, türünün en iyi örneği gibi başlıkların yanında bir de ‘’100 Temel Eser’’ yer alıyor, yani site kurucularının dinlemeniz gerektiğini düşündükleri şarkı önerileri burada yer alıyor. Adından da anlaşılacağı üzere, farklı ve kaliteli müzik arayışı içindeyseniz mutlaka girmenizi düşündüğüm bir site.

Kaynak:

http://farklimuzik.com/hakkimizda/

Leave a Reply