Tatilinizi Renklendirecek Birkaç Festival Önerisi

Havalar ısındı, okullar tatile girdi ve hatta Haziran ayını bitirmemize az kaldı. Şimdi önümüzde üç aya yakın bir tatil var. Hem dinlenmek hem de doyasıya eğlenmek isteyenler için Türkiye’de gerçekleşecek festivallerden birkaçını sizler için derlemek istedim:

Trakya Fest

‘’Tüm Renkleri Buluşturan Festival’’ adıyla geçen sene yola çıkan ve bu sene ikincisi gerçekleşecek Trakya Bölgesi’nin ilk müzik festivali, 19-22 Temmuz Tarihleri arasında Erikli Sahili’nde misafirlerini ağırlayacak. Organizatörlüğünü Orfe Organizasyon’un üstlendiği festival bu sene dört gün sürecek ve sanatçı kadrosunun büyük çoğunluğu da açıklanmış durumda, günlük festival programıyla ilgili çalışmalar ise hala devam ediyor.

(Karıştırılmaması adına söyleyelim, Trakya Müzik Festivali ve Trakya Festivali farklı festivaller. Trakya Müzik Festivali 3-5 Ağustos tarihlerinde arasında gerçekleşecek)

Kaçkar Fest

Bu kez sloganımız ‘’Bulutlara Gidelim!’’

Müzik festivallerinden ziyade doğanın içinde bir yerlere kaçmak ve daha fazla hareket etmek istiyorsanız, Kaçkar Festivali sizin için daha çekici bir seçenek olabilir.

Festival programları içinde, Kaçkar Dağları’nda doğa yürüyüşleri, mini konserler, rafting, zipline, horon öğretisi ve yoga içeren bir doğa festivali Kaçkar Fest. İnternet sitelerinde üç günün de programını belirten festivalin tarihleri 2-5 Ağustos, ayrıca sitede festival hakkında yorumları da okuyabilir ve daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Zeytinli Rock Festivali

Türkiye’nin en büyük yerli müzik festivali halini alan Zeytinli Rock Festivali, artık ‘’Türk rock müziğinin geçit töreni’’olarak anılıyor. Bu sene 29 Ağustos-2 Eylül’de düzenlenecek olan festivalin bu seneki organizatörlüğünü de Milyon Yapım üstleniyor. Umut Kuzey’in öncülüğünde gerçekleşecek olan festivalin sanatçı kadrosu henüz belli olmasa da adres elbette aynı: Edremit Akçay Sahili.

Turkcell Bodrum Caz Festivali

Türkiye’de henüz çok benimsenmemekle birlikte günden güne kitlesini büyüten bir müzik türü var: Caz. Kimileri bu doğaçlama müzikten hoşlanırken, kimileri hala fazlasıyla yabancı buluyor. Bu müzik kültürünü daha da benimsetmek ve sevenlerine bir nefes aldırmak isteyen caz festivallerinden biri de Caz Derneği, Bodrum Belediyesi ve LEO Organizasyon’un desteği ile düzenlenen Turkcell  Bodrum Caz Festivali. Geçen sene Raci Pişmişoğlu, Karsu Dönmez, Jehan Barbur gibi isimleri ağırlayan festival bu sene 1-8 Eylül arasında gerçekleşecek, festivalin programı ise henüz belli değil.

Bozcaada Bağbozumu Festivali

Bozcaada Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Bozcaada Bağbozumu Festivali bu sene 7-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Adalı şarap üreticilerinin sembolik bağbozumları ile başlayan festivalin devamında ziyaretçiler bağ işçileriyle birlikte traktörlere binip üzüm topluyor. Festivalin en güzel yanlarından biri olan doğallığı korumak için de üzümler tıpkı eski dönemlerde olduğu gibi at arabalarıyla, eşek sırtında, traktörlerle ya da pırpırla getiriliyor. Sonrasında birçok yarışma ve konserle devam edecek olan festivale farklı bir deneyim istiyor veya huzur arıyorsanız katılmayı tercih edebilirsiniz.

Kaynaklar:

http://www.biletix.com/anasayfa/TURKIYE/tr

http://www.folklorik.com/default.aspx?pid=66001&nid=77193

http://www.kackarfest.com/

http://www.bodrumcazfest.org/

https://www.instagram.com/bodrumcazfest/?hl=tr

http://eventturkiye.com/events/istanbul-magic-festival/

http://www.atillayilmaz.org/festival-sanatcilari

www.evhayat.com

Leave a Reply