Güzel kaybeden, çok seven, hayata teslim olurken aynı anda isyanını haykıran adam Leonard Cohen, şiirleriyle ve şarkılarıyla daha yaşarken efsaneleşti. Titizlikle seçtiği sözcüklerin ardından bize teslimiyetini, aşkı, hayatı ve özenle işlenmiş boru dediği insanı anlatan Cohen, şüphesiz ki güzel sevdi, çok aşık oldu 82 yıllık hayatı boyunca. Ama Cohen’in hayatına öyle bir kadın dokundu ki ona ölümsüz şarkılarından So Long, Marianne ve Bird On Wire’ı yazdırdı. İşte bu şarkıların ilham kaynağı Marianne Ihlen ve aşklarının hikayesini anlatmak istiyorum size.

2008 yılında Norveçli yazar Kari Hesthamar tarafından Marianne Ihlen’in röportajları ve anıları ışığında So Long, Marianne adıyla kitaplaştırılan bu aşk Hydra adasında başlıyor. 1950’lerin sonunda Marianne ve yazar kocası Axel Jensen, Yunanistan’ın Hydra adasına taşınıyorlar. Bu ada o zaman sanatçıların sabahtan akşama kadar sohbet ettiği, şiirler yazdığı, basit yaşadığı bir yer. Marianne ve eşi adaya taşınmalarından kısa bir süre sonra ayrılıyorlar ve Marianne oğluyla beraber Hydra’da kalıyor. 23 yaşındaki Norveçli Marianne’in hikayesi kısa sürede adada efsaneleşiyor ve adaya yeni gelen Leonard Cohen’in ilgisini çekmesi çok da uzun sürmüyor.

Kitap için verdiği röportajda Marianne, Cohen’i ilk gördüğü anı dün gibi hatırladığını söylüyor. Marianne süt almak için gittiği bakkalın önünde karşılaşıyor Cohen’le ve çok geçmeden Cohen Marianne’e dışarı gelip ona eşlik edip edemeyeceğini soruyor. Bu ilk andan itibaren çok iyi dost olan Marianne ve Leonard’ın dostlukları kısa sürede Cohen’e şarkılar yazdıran bir aşka dönüyor.

Adada geçirdikleri günlerin ardından Marianne oğlunu da alıp Norveç’e, Cohen ise Montreal’deki hayatına geri dönüyor. Fakat ayrılıkları uzun sürmüyor ve Cohen Marianne’i arayıp “burada bir evim var, şimdi tek ihtiyacım olan hayatımın kadını ve oğlu” dedikten sonra Marianne çocuğunu da alıp Cohen’in yanına taşınıyor.

Böyle başlayıp 1970’lere kadar süren bu aşkın kahramanları ayrıldıktan sonra da devam ediyorlar dostluklarına ve Cohen her fırsatta hayatının aşkı ve ilhamı Marianne’i anlatıyor. 2005 yılına kadar konuyla ilgili pek konuşmayan Marianne ise So Long, Marianne kitabının yazarı Kari Hesthamar’a verdiği röportajda, ayrılıklarından yıllar sonra bile hala Cohen’in onu sevdiğini, koruduğunu bildiğini iletiyor.

Duygularını sonuna kadar yaşayan ve hisleriyle ölene kadar barışık olan Cohen, 1992’de verdiği bir röportajında ise Marianne’den ayrıldıktan 40 yıl sonra bile beraber basit bir hayatı paylaştığı bu kadını nasıl unutamadığını şöyle anlatıyor. “Marianne, So Long Marianne’in kadını, ne zaman onun sesini telefonda duysam biliyorum ki hayatlarımız bizi ayırsa ve kendi yolumuza gitsek de bazı şeyler asla değişmemiş.”

“Aşkın asla ölmediğini hissediyorum ve eğer ortada sana şarkı yazdıracak kadar güçlü bir duygu varsa, o duygu asla yok edilemez”

Marianne’e olan sevgisini bu sözlerle anlatan Cohen, 2016’da Marianne’in sağlık durumunun kötüleştiğini öğrendikten sonra eski aşkına bir mail atıyor ve bu satırları okuduktan 2 gün sonra ölecek olan Marianne’e şöyle veda ediyor;

İşte Marianne, artık o kadar yaşlandık ki bedenlerimizin havlu attığı saat geldi çattı ve sanırım çok geçmeden senin peşinden ben de geleceğim. Emin ol o kadar yakınındayım ki arkana şöyle bir uzansan elin elime değer. Bil ki senin güzelliğini ve aklını hep sevdim fakat artık bundan bahsetmeme gerek yok, bu konuda bilinecek ne varsa biliyorsun. Şu an sana sadece iyi yolculuklar dilemek istiyorum. Elveda eski dost. Sonsuz sevgiyle. Yolun sonunda görüşürüz.

İki ebedi dostun yolun sonunda buluşması bu satırlardan sonra çok uzun sürmedi ve Cohen 2016 Kasım’da, Marianne öldükten üç ay sonra, hayatını kaybetti. Bize de şarkılarda yaşamaya devam eden bu aşkı kulaktan kulağa fısıldamak kaldı.

Sonsuz sevgiyle…

Kaynaklar

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3734061/So-long-Marianne-Profoundly-moving-story-death-beauty-inspired-Leonard-Cohen-s-greatest-song.html

https://www.thevintagenews.com/2017/11/24/the-story-behind-cohens-so-long-marianne/

https://www.leonardcohenfiles.com/ihlen.html

https://www.youtube.com/watch?v=DgEiDc1aXr0

 

 

Leave a Reply

2 comments

  1. Ela Topçu

    Çok etkilendim, harikasın Billur..

  2. Özlem Okul

    Yine harika bir yazı. Aşkı hatırlattı, vefayı, hayatın kısalığını. Dostluğun ölümsüzlüğünü. Şüphesiz buluşmuştur ruhları, dünya hayatında birlikte olmayı başaramayan tüm aşıklar gibi ❤️