Caz sevenlerin bayramı İstanbul Caz Festivalinin programını açıklamasını her sene olduğu gibi bu yıl da sabırsızlıkla bekledik ve beklediğimize değer bir programla karşıladı bizi İKSV.  Melody Gardot’lu, Avishai Cohen’li  ve Nick Cave’li 25. İstanbul Caz festivali 26 Haziran- 17 Temmuz tarihleri arasında caz sevenlere unutulmaz anlar yaşatacak.

1994’ten beri İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali, açılışını 26 Haziran’da “25. Yılda Nesiller Boyu Türkiye Cazı” konseriyle yapacak.  Dopdolu programıyla 17 Temmuza kadar her yaştan caz seveni kucaklayacak olan festivalde, dünyaca ünlü caz sanatçılarının konserleriyle kendinizden geçebilir; 28 Haziran’da Gece Gezmesi konserlerinde Kalben’i, Melike Şahin’i, Yüzyüzeyken Konuşuruz ve daha nicelerini dinleyebilirsiniz.  Bir yandan da Genç Caz sahnesinde, festivalde sahne alma hakkı kazanan genç caz sanatçı ya da topluluklarını izleyebilir; 7 Temmuz cumartesi günü ise Çocukça Bir Gün ile çocuklarınıza ritim atölyesi ve çeşitli aktivitelerle unutulmaz bir gün yaşatabilirsiniz.

Konser takvimi, ayrıntılı program ve bilet fiyatları için;

http://caz.iksv.org/

Anat Cohen& Marcello Gonçalves, Melody Gardot, Avishai Cohen, Nick Cave&The Bad Seeds,  Benjamin Clementine, The Fred Hersch Trio ve Caro Emerald gibi muhteşem isimlere de ev sahipliği yapacak 25. İstanbul Caz Festivalini asla kaçırmamanızı, şiddetle tavsiye ediyorum.

Bu kadar inanılmaz sanatçının arasında program açıklandığında beni heyecanlandıran öyle üç isim var ki, yazımın geri kalanında bu üç özel isimden daha detaylı bahsedip sizleri de heyecanıma ortak etmek istiyorum.

Melody Gardot

27 Haziran’da UNIQ Açık Hava Sahnesinde sevenleriyle buluşacak olan Melody Gardot, festivalin yıldız isimlerinden biri.  18 yaşında geçirdiği ağır trafik kazası sonrasında, kendi yazdığı şarkılarla hayata tutunan Gardot aradan geçen 14 yıl içinde dünya çapında büyük başarılara imza attı. Judy Garland, Miles Davis, Stan Getz ve Ceatano Veloso gibi önemli caz ve blues sanatçılarından etkilendiğini dile getiren Gardot, karizması ve derinlikli müziği ile 27 Haziran gecesi izleyenleri büyüleyecek.  Worrisome Heart, Baby I’m A Fool ve Preacherman gibi şarkılarıyla insanın ruhuna işleyen bu savaşçı kadını asla kaçırmayın.

Avishai Cohen

Modern cazı Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afro-Amerikan etkileriyle harmanlayan Avishai Cohen, son albümü 1970’i caz sevenlerle buluşturmak için İstanbul Caz Festivaline geliyor.  3 Temmuz’da Sultan Park- Swissotel the Bosphorus’ta sahne alacak olan Cohen,  caz ve klasik müzik dünyasının vazgeçilmez isimlerinden.  Sizi farklı kültürlerde bir yolcuğa çıkaracak olan Cohen’in konseri de festivalin kaçırılmaması gereken performanslarından.

Nick Cave & The Bad Seeds

Into My Arms,  Red Right Hand, Higgs Boson Blues, Henry Lee…  İnsanın ruhuna kazınan onlarca şarkısıyla Nick Cave and The Bad Seeds 10 Temmuzda İstanbul Caz Festivalinde.Tüm samimiyetiyle kendi gerçeklerinin peşinden giden bir efsane Nick Cave. Her şarkısında hayatını anlattığını hissedebileceğiniz bu efsanevi isim, İstanbul Caz Festivalinin en bekleneni.  45 yıllık müzik hayatında benzersiz sesi ve besteleriyle ruhun en karanlık köşelerine ulaşabilen cesur anlatımıyla Nick Cave, Temmuz 2015’te trajik bir şekilde oğlunu kaybettikten sonra bir süre inzivaya çekilmişti.  Bu üzücü olayın ardından bir yıla yakın süren sessizliğini, 16. Albümü “Skeleton Tree” ile bozan Cave,  acısından beslenerek yeniden doğdu.  Son albümünden sonra verdiği konserlerinde bambaşka bir ruhun olduğu söylenen Nick Cave and The Bad Seeds, 10 Temmuz Salı akşamı izleyicilerini bekliyor olacak.

25. İstanbul Caz Festivalini sabırsızlıkla bekliyoruz !

Video kaynakları:

https://www.youtube.com/user/NickCaveTV

https://www.youtube.com/user/AvishaiCohenMusic

https://www.youtube.com/user/MelodyGardotVEVO

Kaynak:

http://caz.iksv.org/

Leave a Reply