Barabar grubu “Memleket Nere” adlı albümlerini çıkarttılar. Grup bizim geleneksel türküleri batı enstrümanlarıyla birleştirerek ortaya muhteşem bir eser çıkartmış. Zaten grubun geleneksel bir yapıt yapma derdi yok. Tüm albümü bir günde canlı çekmişler. Klipleri de izlemek bu nedenden oldukça keyifli oluyor. İsimlerini televizyon ve tiyatrodan sıkça duyduğumuz isimler bu sefer de müzik yapıyor. Bize de dinlemek düşer. Grup üyelerinden Serkan Keskin ve Taner Ölmez’i televizyondan ve tiyatrodan tanırsınız. Kendileri oyunculuğu da bırakmayacaklarını söyleyerek hayranlarını rahatlatıyorlar. Madem her ikisine de yeteneğiniz var bizi mahrum bırakmayın Serkan ve Taner. Grubun diğer üyeleri Caner Malkoç, Cihan Tanrıverdi, Fırat İkisivri, Özgür Taş, Serkan Polat ve Sibel Altan. Fırat İkisivri’yi de Serkan Keskin’in de bulunduğu Leyla the Band grubundan tanırsınız. Grubun üyeleri müzikleri gibi samimi.  Yeni Şafak’la yaptıkları ropörtajlarından da belli oluyor. Şimdilerde müzik sektöründe gördüğümüz o yıkıcı hırstan eser yok gibi ama azimliler tabi.

 

Leyla the Band’den sonra daha fazla profesyonel müzisyenle oluşturdukları bu grup ve albüm “Memleket Nere” oldukça güzel ezgiler barındırıyor. Türkü deyip geçmemek lazım, albümün şarkıları rock havasında. Sololarıyla dinleyiciye keyif veren türden… “Lingo Lingo Şişeler” şarkısıyla havaya girip kendinizi oynarken bulmanızla, “Köprüden Geçti Gelin” şarkısıyla hüzünlenip birlikte olamadığınız sevdiceğinizi düşünmeniz bir oluyor. Bol bol duygu barındırıyor bu albüm.

Bence tam konsere hazır durumdalar. Madem albümü canlı çekmişler bir de biz canlı dinlemek isteriz. Hem onlar hem biz çok hazırız bu konsere. Şubatta onlarla buluşma dileğiyle…

Albümde yedi şarkı var. Hepsi birbirinden ayrı hislerle dinleyicinin kapısını çalıyorlar. Yedi azmış gibi gelse de albümü dinleyince tam yerindeymiş hissi veriyor insana. Zaten albümü canlı çektikleri için de bu sayıyı uygun görmüşler. Albümü tekrara almış bir olarak söylüyorum, yedi çok uygun ve sihirli bir rakam.

Siz de bu türküleri bu haliyle dinledikçe alışıp sevgiliniz sizsiz içmeye giderse ona şu sözleri iletebilirsiniz: “Irakı mı içtin yar bensiz? Çamura mı düştün a densiz?”.

 

Grubun adı nereden gelmiş derseniz aslında bu isim Whatsapp gruplarının adıymış. Uzun süre uygun bir isim bulamayan grup üyeleri bu ismi benimsemişler. İşte grubun üyeleri ve görevleri:

Caner Malkoç: Klarnet, Saxofon, Flüt

Cihan Tanrıverdi: Elektro Gitar

Fırat İkisivri: Akustik Gitar, Elektro Gitar

Özgür Taş: Davul

 

Serkan Keskin: Bas Gitar

Serkan Polat: Djembe, Congas, Bongo, Floor Tom

Sibel Altan: Erbane, Shaker

Taner Ölmez: Vokal

 

 

Kaynaklar

https://www.yenisafak.com/hayat/barabarturku-soyluyoruz-3430648

https://www.aydinlik.com.tr/serkan-keskin-taner-olmez-ve-muzik-grubu-barabar-kultur-sanat-ocak-2019

https://www.birgun.net/haber-detay/serkan-keskin-taner-olmez-ve-firat-ikisivriden-yepyeni-bir-proje-barabar.html

 

Leave a Reply