The Kooks’tan Yeni Albüm: Let’s Go Sunshine

The Kooks geçtiğimiz ayın sonunda karşımıza yeni bir albümle çıktı: Let’s Go Sunshine. Albümdeki şarkılar eski şarkılarının dibinde biten otlar gibi sanki. Zaman ilerledikçe hitap ettikleri kitle artacak ve şarkılar büyüyecek fakat The Kooks’un diğer şarkılarından da pek bir farkları olmayacak. Ki bu bence bu albümde baştan yüzde elli başarıyı yakalamışlar demek. Kendilerini tekrar ediyor gibi dursalar da en azından farklı bir alana yönelip rezil de etmediler. Şahsen The Kooks’u her haliyle seven ben tarzlarını değiştirmediklerinden dolayı oldukça mutluyum. Tabi Let’s Go Sunshine albümündeki her şarkı tamamen eski şarkılarının replikası demek doğru olmaz. Bazı şarkılarla albümü kendi çevrelerinden dışarı itmeye çalışmışlar ama genel haliyle albüm tam bir The Kooks klasiği. İşte bazı şarkıların detayı:

All the Time: Bu şarkı eski şarkılarından çok uzağa gidemeyenlerden biri. Hatta şarkının ilk saniyeleri şarkıyı önceden duymuş hissi yaratıyor. Luke da şarkı sözlerini yazarken büyük baba ve annesinden esinlendiğini dile getirmiş bir röportajında. Şarkı albümün yıldızlarından biri olmasa da keyifle dinlenecek parçalardan.

Believe: Temposu diğerlerine göre daha düşük şarkılardan. Dile dolanan nakaratıyla gönülleri fethedebilse de albümü listelerde yukarı taşıyacak enerjiyi vermiyor.

Fractured and Dazed: Albümdeki sözleri bakımından en iyi şarkı potansiyelini taşıyan bir parça. Oldukça romantik ve belki biraz umutsuz olsa da istikrarlı Luke’un röportajında dediğine göre de son derece üzücü ve kendi hayatından bir parça. Fractured and Dazed de yine eski şarkılarını anımsatan bir melodiyle karşımızda.

Tesco Disco: İşte bu tekrara aldığım şarkılardan biri. Temposu tam ayarında, sözleri biraz kırıcı, çoğunlukla özlem dolu. The Kooks için çağ açacak bir parça olmamakla beraber bu albüme bazı kapılar açacak gibi duruyor.

Initials for Gainsbourg: İlgi çekici bir başı var bu şarkının, melodisi üst üste dinlenilesi. Uzun yola çıkıldığında illa arka planda çalınacak şarkılardan. Bu parça tarzlarını biraz olsun değiştirmeye yönelik sanki. Chris ve Luke da şarkıyı biraz daha şen şakrak bir havada yazmışlar. Albümü peşinden sürükleyecek şarkılardan biri.

Picture Frame: Tempoyu düşüren şarkılardan olan Picture Frame, melodisi olsun sözleri olsun eski şarkıları anımsatmakla beraber dinleyicilerin kalbine girdi bile. Eski şarkıları anımsatmak demişken röportajında da Luke bu şarkının eski şarkılarından biri olduğunu belirtmiş. Üstünde biraz oynadığını söylese de şarkının temeli geçmişten geliyormuş. Albümdeki en iyi ikinci şarkı denilebilecek düzeyde. Sözler biraz çaresizlik koksa da dinleyen öyle hissetmiyor.

Swing Low: Karşınızda albümdeki en iyi şarkı olmaya aday parça. Diğerlerine göre romantizmi biraz olsun az. Sevgilisinden yeni ayrılmışları ağlatacak grup The Kooks’tan fazla fazla duygusal olmayan farklı bir şarkı.

Şarkı listesi:

 1. Intro
 2. Kids
 3. All the Time
 4. Believe
 5. Fractured and Dazed
 6. Chicken Bone
 7. Four Leaf Clover
 8. Tesco Disco
 9. Honey Bee
 10. Initials for Gainsbourg
 11. Pamela
 12. Picture Frame
 13. Swing Low
 14. Weight of the World
 15. No Pressure

Kaynakça:

https://genius.com/albums/The-kooks/Let-s-go-sunshine

Görsel Kaynakça:

https://crypticrock.com/the-kooks-lets-go-sunshine-album-review/
The Kooks Set For Let’s Go Sunshine Album

Leave a Reply