Postmodern Jukebox Turneye Çıkıyor!

Postmodern Jukebox İstanbul’a geliyor! 13 Mayıs Pazar günü, Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde sahne alacak. Popüler kültür şarkılarını her yerde duymak zorunda kalanlara çare olan Postmodern Jukebox turneye çıktı ve kendilerini sahnede dinleyebileceğiz. Biletler ise öğrenci 100, tam 140 Türk lirası. Konserde 2018’de yayınladıklar Jazz Me Outside albümünden parçaları duymamız mümkün olacak. Görüldüğü üzere popüler kültür şarkılarını kullanmakla yetinmeyip albüm adını da yaratıcı bir ruhla popüler kültürle kaynaştırıyorlar. Jazz Me Outside albümü iki kısımdan oluşuyor, ikisi de piyasaya sürüldü ve dinleyicilerin gözdesi haline geldi bile. Özellikle albümün ilk kısmını herkese öneriyorum.

PMJ’i caz müzisyenleri topluluğu olarak tanımlayabiliriz. Bu fikir Scott Bradlee’ye ait. PMJ’i bu yüzdeen Scott Bradlee’s Postmodern Jukebox olarak da tanıyanlar vardır. Geçmişin müziğinin, şimdinin müziğinden daha kaliteli olduğunu düşünenlerin dertlerine PMJ deva oluyor. Modern müzikle cazı birleştirerek,  diller dolanan ve illallah çektiren popüler kültür şarkılarını yeniden yorumlayıp Youtube’dan dinleyicilerine sunan bu topluluk onlara nostalji tattırıyor.Scott Bradlee’nin şarkıyla şarkıcıyı birleştirmesi tıpkı bir anahtar kilit uyumu gibi. Kliplerinde resmen şarkıcının ruhundan dinliyoruz şarkıyı. Öyle bir şevkle oluşturulan projeler ki bunlar, biraz da işin içine teatral bir hava katılınca ortaya karşı konulamaz melodiler çıkıyor. Klipler de komedi unsurlarına da rastlanılabiliyor. Şarkının ortasında bir müzisyenin pencereden atlayıp çıkması mı dersiniz, topluluğa dâhil bir palyaço –Puddles Pity Party- mu dersiniz, ne ararsanız PMJ’de var. Müzisyenler kendi dinleyicilerini bu topluluğu dinlemeye teşvik ederken, bu topluluk sayesinde yine aynı müzisyenlerin ünü de artıyor. Yani iki taraf da bu projeden kazançlı çıkıyor.

Bu topluluğun temelleri 2010 yılında Bradlee’nin bodrum katı apartmanında atılmış. Her dâhiyane fikrin yaratıcısının evinin bodrumunda çıktığından bahsetmeden edemeyeceğim: Steve Jobs ve Apple, Bill Hewlett- Dave Packard ve HP… PMJ de bodrum katındaki başlangıcından sonra oldukça ünlenerek başarıya ulaştı. Peki, Youtube’dan çıkma bu topluluk nasıl böyle bir başarıya ulaştı da turnelere çıkacak hale geldi? Bradlee ve topluluğun şarkıcılarından olan  Robyn Adele Anderson’a göre bu tanınmışlığın sırrı yine sosyal medyadan geliyor: Reddit ve benzeri internet siteleri üzerinden daha çok dinleyici edindiler.

 “Every tour is very unique and sometimes every show within a tour is unique, with different setlist and different people featured. But at the same time it is all postmodern jukebox, it is all a part of the same universe.”

–Scott Bradlee.

PMJ onlarca müzisyeniyle ülke ülke gezemediğinden ötürü, topluluğun bir kısmı turnelere katılabiliyor. Bu sayede aslında her sahne alışları birbirinden oldukça farklı oluyor. Fakat Bradlee’nin de belirttiği gibi en nihayetinde hepsi PMJ’in bir parçası.

Jazz Me Outside, Pt.1

 1. Perfect Duet (feat. Mario Jose, India Carney & Dave Koz)
 2. Who Can It Be Now (feat. Sara Niemietz)
 3. Crazy (feat. Hannah Gill & Casey Abrams)
 4. That’s What I Like (feat. LaVance Colley)
 5. Smells Like Teen Spirit (feat. Alisan Porter)
 6. Straight Up (feat. Sara Niemietz, Olivia Kuper Harris & Vonzell Solomon)
 7. Tomorrow (feat. Shoshana Bean)
 8. New Rules (feat. Robyn Adele Anderson)
 9. The Prayer (feat. Stefano Langone & Pia Toscano)
 10. Alone (feat. Niia)
 11. Gimmie Chocolate (feat. Tara Louise)
 12. Don’t Stop (feat. Maiya Sykes)
 13. The Final Countdown (feat. Gunhild Carling)
 14. Last Friday Night (feat. Olivia Kuper Harris)
 15. My Hero (feat. Chloe Feoranzo)

 

Jazz Me Outside, Pt.2

 1. Thriller (feat. Wayne Brady)
 2. Bad At Love (feat. Amber Eyes)
 3. Complicated (feat. Annie Bosko)
 4. Crazy Train (feat. Jennie Lena)
 5. Every Breath You Take (feat. Vonzell Solomon)
 6. Million Reasons (feat. Aly Ryan)
 7. Chasing Pavements (feat. Hannah Gill)
 8. Finesse (feat. Will Jay & KORY)
 9. Despacito (feat. Mandy Gonzalez & Tony DeSare)
 10. Look What You Made Me Do (feat. Kenton Chen)
 11. We Can’t Stop (Acapella Version)
 12. Attention (feat. Casey Abrams)
 13. Colors of The Wind (feat. Mario Jose)
 14. Tennessee Whiskey (feat. Ryan Quinn & Jennie Lena)
 15. Zombie (feat. Maiya Sykes)

 

Kaynaklar:

https://www.axs.com/watch-scott-bradlee-of-postmodern-jukebox-discuss-his-creative-process-120333 (röportaj)

http://postmodernjukebox.com

 

Görsel Kaynaklar:

https://itunes.apple.com/us/album/jazz-me-outside-pt-2/1361238407

https://www.list.co.uk/article/95345-scott-bradlees-postmodern-jukebox-announce-uk-tour-dates-find-out-how-to-get-tickets/

https://after5detroit.com/event/postmodern-jukebox/

 

Leave a Reply