“60 Second Docs” adından anlaşılacağı üzere tam olarak 1 dakikalık belgeseller. İlginç karakterleri, durumları, kurumları veya olayları odak noktasına alan bu belgesel yapımları tam da günümüzde ihtiyaç olan şey. İki saat bilgisayarın başına takılı kalmaya gerek olmadan dünyada olup biten sıradışılıklar izlenebiliyor. Tek yapmak gereken bir dakika ayırmak. Tabi ki sonrasında konuyla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz ona da vakit ayırmak gerekiyor fakat “60 Second Docs”un da verdiği bilgiyle yetinmek mümkün. Videolara Youtube kanalından ulaşabilirsiniz.

Bu videoları izlememek için hiçbir sebep yok diyebiliriz. Zamanın ne kadar kıymetli olduğunu bilip de bu yapımı ortaya çıkaranlara teşekkür etmek gerek tabi ama ben bu yapımı biraz da eleştiri gibi algılıyorum. Y jenerasyonunun farklı kültürler ve yaşamlar hakkında bilgi almak için bir, iki saatini ayıramama durumundan ortaya çıkan bir ihtiyaç. Ne yazık ki bir belgesel izlemek yerine hayatın getirdiği şartlar karşısında başka işlerle uğraşmak zorunda olduğumuz için ya da sadece bilgilenme modunda olmadığımızdan dolayı belgeseller diğer türlerle kıyaslanınca az ilgi çeken bir tür. En azından “60 Second Docs” ile belgesel izlerken feda ettiğimiz (!) dakikalarımız minimal düzeyde.

“60 Second Docs”un Youtube kanalına girerseniz birçok daldan farklı konularla karşılaşabilirsiniz. Videoları konu bazlı olarak ayırdıklarından ilginizi çeken konuyu bulduğunuzda bir saatte 60 farklı bilgi edinebilirsiniz. Öyle saf bilgi şeklinde de değil tabi ki. Oldukça izlenilesi… Mesela bir kadının hangi amaç doğrultusunda tabak kırdığını öğrenebilirsiniz ya da Japon bir Budist keşişin makyaj derslerini tanıtmasını izleyebilirsiniz. Yeter ki bir dakikanızı ayırın. İyi seyirler.

Görsel Kaynaklar

https://www.webbyawards.com/winners/2017/social/social-video/culture-lifestyle-video/60-second-docs/?/

https://www.youtube.com/watch?v=fFTIRJK2CM8

 

 

 

Leave a Reply