Okuma Köşesi: Yeni Yıl İçin Aforizmalar

2019 yılına girmemize sayılı günler kala, çoğumuzun zihinlerinde belirmeye başlayan “Yeni bir yıl, yeni bir ben! “ fikrinin getirdiği heyecanı desteklemeye karar verdim. İçinizde esmeye başlayan değişim rüzgârları ister yalnız 1 Ocak gününü, ister hayatınızın geri kalanını şekillendirecek olsun, yeşerttiğiniz umut filizlerinizin arkasındayım sevgili okur! Bu sebeple, sadece sizlere özel, 4 önemli yazar ve düşünürden 4 farklı kitabı bir araya getirdim. Aforizma, özdeyiş ya da motto; ne derseniz deyin ama bu kitaplarda yeni yılda hayatınızın gidişatına yön verebilecek, olaylara bakış açınızı dönüştürecek birçok düşünce var. Büyük yazarların zihinlerinde dolanıp, satır aralarında kendinizi bulmak da benden size yeni yıl hediyesi olsun!

Mutluluk Dediğimiz Şey- Freud

Mutluluk Dediğimiz Şey

“Hayatım boyunca talihliydim; hiçbir işim kolay gelişmedi. “

“Gerçeğin tamamı, hata yaptıkça keşfedilir.“

“Kendi kendine dürüst olmak iyi bir yöntemdir.”

“Sevmek ve çalışmak insaniyetimizin mihenk taşlarıdır.”

İçinde, çoğu düşüncesiyle tartışma yaratan ama popülaritesini asla yitirmeyen Sigmund Freud’a ait 322 aforizmanın bulunduğu kitap, bir çırpıda okunsa da her bir cümlesi üzerinde uzun süre durup düşünülecek derinliğe sahip. Freud’un insanlara verdiği birçok tavsiyeye kendisinin de uymakta zorlandığını itiraf etmesi ise okuyucuyu yazara bir adım daha yaklaştırıyor. Filtresiz düşünce tarzı ve dürüst üslubuyla, Freud’a katılın ya da katılmayın, insan ve dünya düzeni üzerine düşünmeye itmesi ile birden çok kez okunmayı hak eden bir seçki. (Aylak Adam Yayınları, 144 sayfa)

Denemeler- Montaigne

Denemeler Ciltli

“Bence insan ne olduğunu bilmekte dikkatli olmalı; iyi tarafını da, kötü tarafını da aynı titizlikte ortaya çıkarmalıdır. Eğer ben kendimi iyi ve olgun görseydim, bunu bağıra bağıra söylerdim. Kendini olduğundan az göstermek, tevazu değil, budalalıktır; kendine değerinden az paha biçmek korkaklıktır, pısırıklıktır.“

“Bir amaca bağlanmayan ruh, yolunu kaybeder çünkü her yerde olmak hiçbir yerde olmamaktır.”

“Sözümün akışını bozup güzel tümceler aramaktansa güzel tümceleri bozup sözümün akışına uydurmayı daha doğru bulurum. Biz sözün ardından koşmamalıyız, söz bizim ardımızdan koşmalı, işimize yaramalı.”

Pascal, “Denemeler’de gördüğüm her şeyi Montaigne’de değil kendimde buluyorum.”  der. Bu cümlenin üzerine çıkmak zor olsa da kitabı şöyle anlatabilirim: Montaigne, kitabın başında okuyucuya yazdığı notta kitabı başkalarını etkilemek ya da ün kazanmak için yazmadığını özellikle belirtmiş. Denemeler, yazarın yakınları onu en canlı haliyle hatırlasın diye yazdığı sade, kusurlu ve olduğu gibi bir Montaigne’e dair. Bu nedenledir ki okuyucu hiç bir sayfadan, kendisiyle özdeşleşen bir şey bulmadan ayrılamıyor. (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 304 sayfa)

Ermiş- Halil Cibran

Ermiş

“Eğer yüreklerinizi yaşamlarınızın gündelik mucizeleri karşısında hayretle dolu tutabilseydiniz, acınız da en az sevinciniz kadar harikulade görünürdü.”

Uzun süre yaşadığı şehirden ayrılan Ermiş, kente veda etmeden önce halkın doğum ile ölüm arasında kalanlar üzerine sordukları soruları yanıtlamayı borç bilir. Yasalardan özgürlüğe,  kendini bilmekten öğretmeye birçok konuya dair sorunun cevabı bu kitapta. (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 54 sayfa)

Ufak Tefek Şeyleri Dert Etmeyin… Hepsi de Ufak Şeylerdir- Dr. Richard Carlson

“Unutmayın, öldüğünüz zaman yapılacaklar listeniz hala dolu olacaktır.”

New York Times’ın Çok Satanlar Listesinde 100 haftadan fazla kalmayı başaran ve bir yılda 5.7 milyon satan kitap, baş ucunuzdan ayırmamanız gereken bir yapıt. Bazen kötü bir gün geçirdiğinizde, ya da altından kalkamayacağınız bir sorununuz olduğunu düşündüğünüzde, Dr. Carlson’un anlayışlı anlatımıyla çözümlerin o kadar da zor olması gerekmediğini anlayacaksınız. (Koleksiyon Yayıncılık, 190 sayfa)

Görsel Kaynaklar:

Kapak: https://www.pexels.com/photo/pile-of-books-in-shallow-focus-photography-264635/

Görsel 1: https://www.aylakadamdukkan.com.tr/mutluluk-dedigimiz-sey

Görsel 2: https://www.iskultur.com.tr/denemeler.aspx

Görsel 3: https://www.iskultur.com.tr/ermis.aspx

Görsel 4: https://www.dr.com.tr/Kitap/Huzurlu-Olmak-Istiyorsaniz-Ufak-Seyleri-Dert-Etmeyin/Richard-Carlson/Egitim-Basvuru/Kisisel-Gelisim/urunno=0000000326898

 

Leave a Reply