Bir Korku Filmi Konusu Olarak Irkçılık: “Get Out”

“Davet edilmen, burada hoş karşılanacağın anlamına gelmiyor.”

Bu söz, bu seferlik istenmeyen misafir için değil, Get Out filminin afişinden izleyicilere gelsin. Film ABD’de iki buçuk ay önce vizyona girmesine rağmen ülkemize ancak 21 Nisan’da gelebildi. Hatta söylenenlere göre bu film, ülke sınırlarının dışına çıkmayacaktı bile. Ancak daha ilk haftasını 5 milyon dolarlık bütçesine rağmen 33 milyon dolarlık bir hasılatla açan Get Out, her sinema salonunda yerini almaya hazır. Peki, eleştirmenlerce de her taraftan övgü yağan bu film, korku sinemasına eklenen yeni bir güzellik mi yoksa sadece harika bir reklam ekibine mi sahip?

getb_out

Get Out, korku ve gizem kategorisinde çıktığı için daha da dikkat çeken bir film oldu. Çünkü korku sineması, özellikle de son on yıldır, sinemanın kanayan yaralarından birisi. Metafor olarak söylemiyorum, gerçekten de öyle. Korku filmlerinde şu ana kadar sayısız genç öğrenci grubu kampa gitme uğruna göz göre göre telef oldu; sayısız hayalet, mezarında rahat bırakılmadı. Çokça şişman, gözlüklü ve çalışkan öğrenci bu yolda feda edildi. Korku için kanlı ve oldukça şiddet dolu sahneler kullanma trendi ise 1970’lerde The Texas Chainsaw Massacre ve Halloween gibi kült filmlerle başladı. 80’lerde is A Nightmare on Elm Street gibi köşe taşı filmlerle devam ederken 90’larda da başarılı örnekler verildi. Ancak milenyuma doğru kanlı sahnelere, başarısız taklitlere fazlasıyla doyan korku sineması can çekişmeye başlarken, artık yeni soluklar aramaya başlandı. Korku olarak sadece vahşet sahneleri içeren, vizyondan çıktıktan sonra bir daha hatırlanmayacak filmler değil de, akıllıca hazırlanmış bir senaryosu olan, izleyiciyi her an diken üstünde tutan, güzel oyunculuklarla bezeli korku filmlerine izleyiciler hasret bırakıldı.

9f86ace95ae58772d64a7453f7c8829fHalloween_(1978)_theatrical_posterA_Nightmare_on_Elm_Street_(1984)_theatrical_poster

Get Out da aldığı övgüler ve ilgi çekici fragmanıyla izleyiciyi bu konuda heyecanlandırdı. Oldukça yeterli ve göze batmayan performanslarla ve meraklandırıcı kurgusuyla hiç sıkmadan kendini izletebilen bir film oldu. Güzel sinematografisi ile belki de amatör video kamerayla çekilen korku filmlerinin hiç de hoş olmadığını bir kez daha gösterdi. Ancak asıl sorun şu ki bu film, bir korku filmi değil. Bu sebeptendir ki filmin en korkunç kısmı “ırkçılık” ögesi. Evet, gerçekten filmin ana konusu ırkçılık olarak belirlenmiş ve bu sefer sosyopat seri katiller veya intikam isteyen hayaletlerin rolüne ırkçı beyaz insanlar yerleştirilmiş. Film, hikayede kurban olarak görülen ana karakter Chris’in, sevgilisinin ailesi ile tanışmak için bir hafta sonu ailesinin şehirden oldukça uzakta olan evlerine gitmesiyle başlıyor. Yolda giderken başlarına birtakım garip olaylar da geliyor ancak tabii ki karakterlerimiz bunlara aldırmıyorlar ve yollarına devam ediyorlar. Her zamanki gibi de eğlenceli (!) ve aksiyon dolu bir hafta sonu onları bekliyor olacak çünkü.

get-out-daniel-kaluuya-allison-williams-slice-600x200

ABD’de son iki yıldır yaşanan ırkçı olaylar ve kutuplaşmalar üzerine politika, diziler, ödüller bundan payını alırken, Hollywood’un da bu duruma elini atmaması düşünülemezdi. Ancak filmler ırkçılığı konu alırken genelde günümüzdeki meselelere çok dokunmak istemez ve geçmişten bir hikaye aktarır. 12 Years A Slave (2014), Django Unchained (2014) gibi filmler son yıllardaki başarılı örnekler olarak gösterilebilir. Bu sefer ise hikayenin günümüzden alınması ve neredeyse her sahnesinde yer verilen sosyal eleştirileri bir korku filminde barındırması ise ilginç bir tercih. Bu tercih de filmin potansiyelinden daha çok ilgi görmesine neden olmuş ve eleştirmenleri de bu yönde etkilemiş gibi görünüyor.

Get Out filmi, boş bir zamanda gidip izlenebilecek, izlerken de insanda merak uyandıran bir film. Bolca yer verilen günümüze dair sosyal eleştirileri ise oldukça takdir edilesi. Peki, bu eleştiriler ırkçılık sorunun sinemada daha fazla yer almasında etkili olur mu, zaman içinde görülecektir.

 

Kaynaklar:

https://tr.pinterest.com/pin/470485492302215544/

https://en.wikipedia.org/wiki/Halloween_(1978_film)

https://en.wikipedia.org/wiki/A_Nightmare_on_Elm_Street

https://cambridge.lightcinemas.co.uk/get-out

http://collider.com/get-out-review/

 

Leave a Reply