Bu ders için hiçbir temel bilgiye ihtiyacınız yok. Başından, ortasından, sonundan, neresinden başlarsanız başlayın aynı tadı alıyorsunuz. Sadece kulaklıklarınızı takın ve gözlerinizi kapayın. Buradan çok uzaklara, unutulmayacak bir yolculuğa çıkıyoruz!

Country, sözlük tanımıyla, ABD’nin güneydoğusunda yaşayan beyazlara özgü bir müzik türü. Kökleri çok eskilere dayanıyor. Bir kez büyüsüne kapıldığınız zaman, köklerinin ezilen ve sömürülen yoksul insanlara ya da tüm insanlığın bireysel veya toplumsal sıkıntılarına dayandığını anlıyorsunuz. Birbirinden ilginç hikâyeler dinliyor, üstelik kendinizi bu hikâyelerin içinde buluyorsunuz.

Bugün Country müziğin birbirinden değerli üç ismini tanıyacağız.

İlk isim, Jimmie Rodgers…220px-Jimmie_Rodgers

Rodges, yirminci yüzyılın başlarında, Hillbilly (Orman köylüleri müziği) ve Kovboy müziğini harmanlandırarak kendi müziğini yarattı ve bu onu Country müziğin babası yaptı.

Rodges’ı dinlemek, dinlemekten de öte hissetmek, mükemmel bir şey. Gitarın, kemanın ya da saksafonun eşlik ettiği o harika sesi, o sesin olağanüstü tınısı, hemen hemen her şarkısının birer imzası niteliğinde. Otuz beş gibi genç bir yaşta göçüp gitmeseydi, kim bilir ondan daha neler dinleyebilirdik…

jimmie

Country müzik dinlemek, bu topraklardan çok uzakta, soğuk bir kış akşamı elimde dumanı tüten bir kahveyle, yalnızlığın ve müziğin içimde yarattığı kadifemsi duygunun keyfini çıkarıyormuşum gibi hissettiriyor bana. Dertlerimi, tasalarımı düşünürken, aynı zamanda bunları umursamamayı ve hayattan zevk almayı öğretiyor…

Radyoda bir cızırtı… Sıradaki isim, Johnny Cash.johnny3

Cash, Country müziğin en popüler isimlerinden. Bunu sonuna kadar da hak ediyor…

Burada hayat hikayesinden çok yazdığı ve bestelediği şarkılar hakkında bilgiler vermek daha doğru olur. Hayat hikâyesini konu alan 2005 yapımı “Walk The Line” filmini izlemenizi tavsiye ederim. Gençlik yıllarında ona şöhreti getiren şarkı “I walk the Line”. Yıllarca listelerin en üst sırasında kalan bu şarkı, benim de en sevdiklerimden.

Sistemi eleştiren ve bu sistemin ezdiği insanların yanında duran Cash, yazdığı şarkılarla cephede ölen askerlerin, açlıktan kırılan toplumun hesabını soruyor… Man in Black, bu temada yazılmış, harika bir şarkı!

Gençlik yıllarında bu temayı sıkça kullansa da ilerleyen yaşlarında şarkıları daha slow ve hüzünlü bir hâl alıyor. Yaşamının son yıllarında yazdığı Hurt isimli şarkı, dinlemeye değer nitelikte. 2003 yılında aramızdan ayrılan Johnny Cash, Country müziğin olmazsa olmazlarından. Söyledikleri, söyleyemedikleri; yaptıkları ve yapamadıklarıyla, şüphesiz o artık ölümsüz bir efsane!

johh

Kahvemi tazeleyip yerime oturduğumda, radyoyu iyi ki almışım diye geçirdim içimden. Hava gittikçe soğuyordu ve bu pek de umrumda değildi. İşte tam o sırada bilindik bir melodi duyuldu cızırtılar arasından.

Kenny Rogers, bir hikâye mırıldanıyordu… MTIwNjA4NjMzOTU4MzM2MDEy

Country müzik denince akla hemen gelmeyecek ama dinledikçe de vazgeçilemeyecek isimlerden Kenny Rogers. Hemen hemen her şarkısında bir hikâye anlatır ve ne olduğunu anlayamadan mekân ve insanlar gözünüzün önünde beliriverir. Mesela benim en çok sevdiğim şarkılarından biri olan Lucille’de anlattığı hikâyeye üzülmeden edemezsiniz. Rogers‘ın her şarkısında o tren senin, bu bar benim, hep bir maceranın izini sürersiniz.

Rogers, kariyerinde Grammy dahil onlarca önemli ödülün sahibi oldu. Şuan 79 yaşında ve Amerika turnesinde. Gönül isterdi ki Türkiye’ye gelsin, bizlere de Country müziğiyle buluşturduğu hikâyelerini anlatsın…

ken

Kahvem bitti. Radyoyu sessizce kapatıp yatağıma doğru gidiyorum. Kulağımda gitar, keman ve banjo sesleri, dilimde Rodges’tan, Cash’ten, Rogers’tan şarkılar, şiirler, hikâyeler… Biliyorum ki bu gece ne kadar soğuk olursa olsun, asla üşümeyeceğim…

( Görseller, bantmag.com , biography.com , wikipedia.com , pinterest.com adreslerinden alınmıştır. )

Leave a Reply