‘’Rüzgâra Karşı Yürüyen Adam’’ : Nazım Hikmet / Metin Belgin‘in Sesinden

Bugün pazar.
Bugün beni ilk defa güneşe çıkardılar. 
untitledggdfvdVe ben ömrümde ilk defa gökyüzünün bu kadar benden uzak, bu kadar mavi, bu kadar geniş olduğuna şaşarak; kımıldanmadan durdum. 

Sonra saygıyla toprağa oturdum, dayadım sırtımı duvara.
Bu anda ne düşmek dalgalara, bu anda ne kavga, ne hürriyet, ne karım.
Toprak, güneş ve ben…
Bahtiyarım…

          

Nazım… 1902 Selanik doğumlu, romantik devrim adamı… Koca yürekli, mavi gözlü dev… Düşünce özgürlüğünün hiçbir zaman kabul edilmediği bir toplumda yaşamanın acısını, 12 yıl boyunca çeşitli ceza evlerinde ödeyen güler yüzlü şair.. ‘’Toprak, güneş ve ben… Bahtiyarım…’’ demiş, ardı arkası kesilmeyen 11 dava ve 1951’de vatandaşlıktan çıkarılma kararına…

Ancak ve ancak 58 yıl sonra yazabildi Resmi Gazete, “Nâzım Hikmet Ran 58 yıl sonra yeniden Türk vatandaşı oldu” diye; 2009 yılının soğuk bir ocak ayında. Oysa o çoktan ebedileştirmişti siyah granit mezar taşına, ölümsüz şiirlerinden biri olan “Rüzgara Karşı Yürüyen Adam” figürünü.

Hatırlarsanız 1970’lerde, kendi sesinden şiirleri 45’lik olarak piyasaya sürülmüş; CD ve kaset formatları hızlı bir şekilde çoğaltılırken, yeni teknolojinin oldukça uzağında kalan o eski, naif plak dokusuyla bir türlü buluşamamıştı.

Ve şimdi.. Yıllar sonra ilk kez kendi ülkesinde bir usta oyuncunun seslendirmesiyle, LP formatında oluşan ilk plak albümün kayıt ve mix işlemlerinin tamamlanmasıyla aramıza yeniden döndü.

Rainbow45 Records yapımcılığında hazırlanan albüm; dünya şairi Nâzım Hikmet’in 115 yaşına bir saygı duruşu niteliğini taşıyor. Sedef Erçetin Atala’nın viyolonseli ile destek verdiği projede, Nihan Belgin yönetmen koltuğunda karşımıza çıkıyor.

Projenin baş mimarı ve prodüktörü Metin Belgin ise proje hakkında şu söylemlerde bulundu:

Projeye karar verdiğim zaman büyük sorumluluk aldığımın bilinci ve heyecanıyla; yıllardır içimde biriktirdiğim şiirlerini kendi duygumla ve sesimle ona okumaya çalıştım. İçtenlikle söylüyorum, kayıtlar sırasında hep şu soruyu sordum kendime: “Nazım beğenir mi?” En zor soru ve en sancılısı… Elimden geleni yaptığıma inanıyorum.  Bu özel çalışmaya viyolonsel ile Sedef Erçetin Atala katıldı. İnsan sesine en yakın tınıya sahip enstrümanın, ustanın dizeleriyle bütünleştiği kanısına vardık. Şiirlerin üzerinde gezinen doğaçlamalar, sanki olması beklenen bir birliktelikti.

 

Dünya şairi ve Türk şiirinin ulu çınarı Nazım Hikmet‘in şiirlerinin usta oyuncu ve yönetmen Metin Belgin’in sesiyle buluşmasından ve yıllar sonra yeniden bu Mavi Gözlü Dev’in aramıza dönmesinden oldukça mutluluk duyduğumu belirtmek ve sizleri, plak albümün ilk klibi olan ‘Salkım Söğüt’ ile baş başa bırakmak isterim. Keyifli dinletiler…

İşte Nihan Belgin yönetmenliğinde çekilen ‘Salkım Söğüt’ klibi:

 

KAYNAKÇA

  • http://www.merveozgunes.com/2017/01/19/nazim-hikmet/
  • http://sanatkaravani.com/nazim-hikmet-siirleri-plak-albumu-oldu/
  • http://www.rotka.org/nazim-hikmet-siirleri-plak-olarak-yayinlandi-ruzgara-karsi-yuruyen-adam/

Leave a Reply