Büyük Kapışma: “Friends” vs. “How I Met Your Mother”

Sitcomlar çekilmeye başlayalı 70 yılı aşkın bir zaman geçti (bkz. Oya Şahin’in Gazete Bilkent’teki yazısı ). Ancak dünya genelinde yayılmaya başlaması ve çok geniş bir yankı bulması, çok sevilen bazı sitcomlardan sonra gerçekleşti. Nitekim çekildiği dönemde orijinal bir kurguya sahip olan bu sitcomlar, kendinden sonrakiler için de ilham kaynağı oldu. Bu yazıda birbirine pek çok açıdan benzeyen, hatta bazılarına göre biri diğerinin taklidi niteliğini taşıyan; ancak ikisi de çok fazla kişi tarafından izlenen ve sevilen iki sitcomu, “Friends” ve “How I Met Your Mother”ı (HIMYM) karşılaştıracağız.

Öncelikle çekildikleri dönemleri incelediğimizde Friends 1994-2003 arasında on sezon gösterimde kalmışken, HIMYM 2005-2014 arasında dokuz sezon halinde yayınlandı. Haliyle Friends 90ların tipik özelliklerini barındırırken, HIMYM daha güncel bir zaman dilimini ele aldı. Bu nedenle yirmi küsür yıldan sonra Friends dizisini izlemek kimileri açısından çok cazip olmayabilir. Neticede yirmi yıl önce yapılan esprilere hala gülünmeyeceği düşünülebilir. Ancak öyle olmadığını belirtmek gerekiyor, çünkü iki diziyi de izleyen pek çok kişinin yorumuna göre mizah kalitesi açısından Friends, HIMYM ile karşılaştırılamaz bile. Ayrıca yapılan yorumlara göre HIMYM’ın esprileri insanda bir tebessüm hali meydana getirirken Friends’te bulunan espriler ise güldürmekten kırıp geçirme özelliğine sahip.

İki dizinin konusu birbirine çok benzerlik gösteriyor. Bir grup en iyi arkadaşın uzun yıllar bir arada yaşadığı vakti, dışarıdan sevgili oldukları kişileri, kendi aralarında birbirlerine aşık olma hatta evlenmelerini konu ediniyorlar. Bu açıdan Friends’in HIMYM’dan yaklaşık on sene önce çekilmiş olması, HIMYM’ın konusunun özgün olmadığı yorumlarına yol açıyor. Karakterler incelenecek olursa Friends’te bir ana karakter belirlemek çok güç. Gerçekten her karakterin kendine has ve birbirinden komik özellikleri ve hareketlerini görmek mümkün.

Friends dizisinde Ross bir paleontolojisttir ve bir müzede çalışmaktadır. Ross, kız kardeşi Monica’nın liseden arkadaşı Rachel’a onuncu sınıftan beri aşıktır. Bir süre sonra müzedeki işinden ayrılıp üniversite hocalığı yapmaya başlar ve tipik özelliği insanların sıkılacağı türden konuşmalar yapmaktır. Özellikle bilimsel bilgiler verme konusunda çok heveslidir. Monica, lisedeyken çok kilolu olan ve çok fazla yemek yiyen birisidir. Neticede bir yemek şefi olmuştur. Chandler, Ross’un üniversiteden arkadaşıdır ve hala en iyi arkadaşı olmaya devam etmektedir. Kadınlarla arası iyi değildir. Başlangıçta sevmediği bir işte uzun süre çalışan Chandler, sonunda sevdiği işi bulacaktır. Phoebe ise Monica’nın ev arkadaşıyken daha sonradan taşınmıştır, ancak hala ekiple birlikte takılmaktadır, iş olarak ise masözlük yapmaktadır. Joey, İtalyan asıllı bir aktördür. Playboy gibi sürekli farklı kadınlarla takılmakta ve takıldıktan sonra da onları aramamaktadır. Joey, daha sonradan ekibe dahil olanlardandır ve Chandler’ın ev arkadaşı olmuştur. Chandler ve Monica’nın evi karşı karşıyadır. Gruba en son katılan ise kendi düğününden kaçıp Monica’nın evine taşınan Rachel olmuştur. Friends dizisinin her karakterinin bazen tek bir bakışı, tek bir hareketi bile insanı güldürmeye yeterlidir. Dizinin komik çocuğu ise ironiyi kendine yaşam felsefesi edinmiş olan Chandler Bing’dir ve sürekli espriler yapmaktadır.

HIMYM karakterlerine gelince, Ted bir mimardır ve o da daha sonradan işinden ayrılıp üniversitede hoca olmuştur. Ayrıca Ted de insanların sıkılacağı türden bilgiler vermek konusunda ustadır. Ted’in üniversiteden arkadaşı Marshall’dır. Marshall hukuk okumaktadır. Başlangıçta çok da sevmediği avukatlık mesleğini yapan Marshall, sonradan sevdiği işi bulacaktır. Kadınlarla arası pek olmamıştır ve ikisinin üniversiteden arkadaşı olan Lily’den başka sevgilisi olmamıştır, hala da onunla sevgilidir. Dizinin en çok beğenilen karakteri, hatta bazı yorumlara göre diziyi taşıyan karakter ise Barney’dir. Barney’in ne iş yaptığını kimse bilmemektedir, ancak çok zengindir. Dizi boyunca 200’den fazla kadınla görüşmüş ve bir daha onları aramamıştır. Dizideki ekibe ilk bölümde katılan ve Ted’in ilk görüşte aşık olduğu kişi ise bir haber spikeri olan Robin’dir.

HIMYM’ın Friends’ten esinlendiği başka noktalar da vardır. Ekibin kendi içinde aşkların/evliliklerin yaşanması, ekipteki iki erkeğin ekipteki bir kıza aynı anda âşık olması gibi örnekler verilebilir. Ayrıca her iki dizide de ekibin takıldığı sabit bir mekanları vardır. Friends‘te bu Central Perk iken HIMYM‘da bu mekan Maclaren’s olmuştur. Farklılıklar da vardır elbette. Örneğin Friends’teki Phoebe karakterinin bir karşılığı HIMYM’da yoktur. İzleyicilere göre bu karakter çok özeldir, HIMYM tam manasıyla Friends’i taklit etmiş olmamak için böyle bir karakteri diziye koymamıştır.

İki diziyi de sekiz-on ay aralıklarla izlemiş biri olarak, yapılan yorumları da okuduğumda şunları söyleyebilirim: HIMYM pek çok başka sitcoma göre çok çok iyidir ve karşılaştırılamaz dahi. Ancak Friends ile karşılaştırma yapıldığında HIMYM çok sönük kalmaktadır. Gerek esinlendiği söylenen benzerliklerin taklit seviyesinde olabilecek kadar çok olması, gerek karakterlerin özgünlüğü açısından değerlendirildiğinde Friends dizisi açık ara öndedir. İzleyicilere göre HIMYM son sezonlara doğru sıkıcı olmaya başlamıştır. Ancak Friends’te mizah kalitesinde bir istikrar olduğu söylenebilir. Ayrıca en komik karakterin kim olduğu konusunda yapılan yorumlara bakıldığında HIMYM’da Barney açık ara en komik karakterken, Friends’te her karakter ayrı bir yere sahiptir ve hepsi birbirinden daha komiktir.

Hangi dizinin daha iyi olduğu tabi ki herkese göre değişebilir. Ancak sitcomlara bir ön yargısı olan ya da sitcom izlemek isteyip de hangisini izleyeceğine karar veremeyen herkese Friends dizisi ile başlamalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca yirmi dakikalık bölümleri ile çerez misali tükenen bölümler, insanı dünyanın yorucu temposundan uzaklaştırıp, Friends ekibinin samimi atmosferine çekiyor ve gülmekten kırıp geçiriyor. Henüz izlememiş olanlar ve tekrar izlemek isteyenler için şiddetle tavsiye edilir.

Yüzünüzdeki gülücükler hiç eksilmesin değerli okuyucular!

 

Yararlanılan Kaynaklar

onedio.com/haber/-himym-in-friends-cakmasi-oldugunun-kesin-kanitlari-350764

Leave a Reply