Tabuları Yıkacak Bir Gerilim: Identity

Simsiyah gece hırçın fırtınanın çığlıklarıyla inliyordu. Etraftaki ölüm sessizliğini yırtan uğultulu rüzgar, haşin yağmur damlalarıyla kavga ediyordu sanki. O gece, öfkeli fırtınanın bir araya getireceği bir grup insan kendilerini bekleyen tehlikenin farkında olmaksızın henüz, sıradan hayatlarını yaşamaya devam ediyorlardı ta ki yolları teker teker kesişene dek…

Vizyondaki filmleri takip etmeme ve arşivimde olup uzun zamandır izlemeyi ertelediğim birçok filmi seyretmeme rağmen bir süredir günlerce etkisinden çıkamayacağım, çarpıcı ve sürükleyici bir eserle karşılaşmamıştım. Bir sinemasever olarak genelde tercihlerim; anlık olarak beni etkileyecek ve bittikten sonra hafızamda iz bırakmayacak filmlerden çok, fikirsel olarak ufkumu genişletecek ya da bana yeni bakış açıları katabilecek olanlardan yana olmakta. Film türleri arasında favorim olan gerilim filmleri ilk tercihlerim arasında. Özellikle gerilim türünde olan, gizemli olayların hakim olduğu ve seyircinin filmin sonunu kesinlikle tahmin edemediği son derece sürükleyici filmler her zaman için izlemekten keyif alacağım yapıtlar arasında yer almakta.

IMG_3699[1]

Identity filmi başta gerek mekan seçimi gerekse cinayet üzerine kurulu konusuyla Hitchcock’un kült filmlerinden Psycho’yu anımsattı bana. Yol kenarında bulunan köhne, ismi ya da yeri çok da bilinmeyen bir motelde geçiyor film. Fırtına yüzünden bu motele sığınmak zorunda kalan birbirlerinden oldukça farklı olan karakterler, büyük bir trajedinin ortasında kalıyorlar ve içinde bulundukları tehditten kurtulmaları için tek yol ilk bakışta hiçbir ortak noktaları olmayan bu yabancıların aralarındaki ortak bağı çözmeleri. Bu grup içinde geçmiş popüleritesini özleyen bir aktris, aktrisin limuzin şoförü, bir polis memuru ve nakletmesi gereken bir mahkum, genç bir çift, bir tele kız, çekirdek bir aile ve son olarak da hepsini motelinde ağırlayan genç bir adam bulunuyor. Art arda gerçekleşen cinayetler film boyunca sürekli olarak katil hakkındaki tahminlerinizi alt üst ediyor.

Cinayet ve entrika üzerine kurgulanmış birçok filmden bir adım önde olan Identity, vurucu ve tahmin edilmesi neredeyse imkansız olan sonuyla seyirciyi ekrana kitliyor. Son dakikalara doğru çarpıcı sahnelerle kurgu hakkındaki fikirleriniz yerle bir olurken bir sonraki adımı merak etmeye başlıyorsunuz ve doksan bir dakikanın nasıl geçtiğinin farkında olmuyorsunuz. Film boyunca grup üyelerinin hayatları ve kişilikleri hakkında birçok ipucu elde etmenize rağmen; katil benim için gerçekten sürpriz oldu. 2003 yılında vizyona giren film, sıradan olarak değerlendirilebilecek konusunun kusursuza yakın bir senaryoyla sağlamlaştırılması ve duyguları doğrudan aktarabilen başarılı oyuncularıyla adını arşivimdeki en etkileyici psikolojik gerilim eserleri arasına yazdırmayı başardı. Özellikle gerilim ve gizem türündeki filmlere karşı ilgi duyan sinemaseverlerin izlemelerini şiddetle tavsiye ederim.

Leave a Reply

2 comments

  1. Gizem

    Lale,
    Film özetin ve yorumun üzerine çok merak ettim ve uzun zamandır izlediğim en iyi kurguya sahip filmlerden birisiydi. Filmin sonu şaşırtıcı ve çarpıcıydı. Köşeni severek takip ediyorum. Dikkatini çekmesi halinde identity gibi değişik ve çarpıcı filmlere köşende yer verirsen sevinirim. Paylaşımların için teşekkürler.

  2. Lale Şenkula

    Yorumun ve ilgin için çok teşekkür ederim Gizem. Her yazımda daha dikkat çekici ve etkileyici eserlere yer vermek temel amacım ve köşemi takip ettiğin yorumlarınla zenginleştirdiğin için ayrıca teşekkür ederim.