Aksiyon Dolu Bir Macera: Now You See Me

Sihir, geçmişten bugüne insanoğlunun merakını oldukça fazla cezbeden konulardan biri olma özelliğini taşımakta. Antik toplumlardan günümüze kadar gelen sihir unsurunun altı özellikle illüzyon gösterilerinin temel parçası olarak sık sık çizilmekte. Zamana yenik düşmeyen ve asırlar boyu insanoğlunu büyüleyen illüzyon gösterileri farklı formlarda eğlence dünyasında yer almakta. Son dönemlerde yüksek teknoloji ögeleri kullanılarak zenginleştirilmiş aynı zamanda ilgi çekici senaryosuyla zihinlerimizde birçok soru işareti bırakan filmler arasındaki en başarılı örneklerden biri de “Now You See Me” (Sihirbazlar Çetesi).

images

Birbirlerini kısmen tanıyan dört ayrı illüzyoniste yakın zaman aralıklarında gizemli bir şekilde dört farklı tarot kartı bırakılır.  Kartların arkasında yazan ortak adreste buluşan alanlarında uzmanlaşmış illüzyonistler kendilerini çok büyük bir maceranın içinde bulurlar. Hem kusursuz ve göz kamaştırıcı gösterileri hem de Robin Hood benzeri bir tavır içinde olmaları çok kısa sürede büyük bir üne kavuşmalarını sağlar.

Küçük yaşlarımdan itibaren illüzyon gösterileri oldukça dikkatimi çekmiştir. Hatta bir dönem ben de bu konu hakkında küçük çaplı araştırmalar yapmış ve birçok film izlemiştim. Canlı olarak profesyonel bir gösteri izleyememiş olsam da filmler bu konu hakkında bilgi sahibi olmamız için çok verimli kaynaklar. İnanılmaz sürükleyici ve neredeyse hiçbir hata bulunamayacak kadar güçlü senaryosu, göz doldurarak filmi oldukça zenginleştiren çekim teknikleri ve oyuncuların kaliteli performanslarıyla yaklaşık iki saat süren “Now You See Me” filminden hiç kopmadım.

Filmde dikkatimi en çok çeken önerme ise insanların anlayamadıkları ve çözemediklerini izlemekten zevk almalarına rağmen onların gizemini çözmek için çok daha istekli olmaları oldu. Gösterilerin sırrını öğrenmek, gösterilerin kendisinden çok daha cazip bir konumda. Bu durumda insanın gizemli olana merak ve ilgi duymasına karşın çözümsüz olanın çekici olmadığının altı çiziliyor.

Yakın bir zaman dilimi içerisinde vizyona giren filmin ikincisini merakla beklemekteyim ve en kısa sürede gitmeyi planlıyorum. Aksiyon, gerilim ve komedinin harmanlandığı “Now You See Me” filmini izlemenizi tavsiye ederim.

Leave a Reply