Palmiyeler, sizi dalgaların vurduğu bir kumsalda bir şeyler içmeye davet ediyor! Tropik-rock mı desek psychedelic pop mu desek bilinmez ama türe bağlı kalmadan bu albümün çok net bazı duyguları çağrıştırdığı açık. 2015 yılından beri müzik yapan grubun bu sene çıkan ikinci albümleri olan “Akdeniz” adına yaraşır bir şekilde deniz, kum ve güneş vaat ediyor.

Albüm Kapağı

Vaatlerini yerine getirirkenki zahmetsizliği ve kendinden eminliği bu albümü yukarı taşıyor. Albüm, sakin ve huzurlu olduğu kadar yer yer kaotikleşebilen melodik bir yapıya sahip. Yedi şarkılık albümde genelde tempo sabit ve yükselmiyor. Albümün adına yarışır  bir teması olduğu görülüyor. Genel anlamıyla şarkılar “yaz” temasına uygun sıcak duygular ve hafif rüzgarlar üzerine. Albümün öne çıkan bir prodüksiyon başarısı ise vokallerin miksajı olmuş. Yaratılmaya çalışılan hava için vokallerin sesi şarkılar içinde düşük ve bol efektli kulanılmış. Bu da havadar bir ses düzenlemesi ile sağlanmış. Sıkıştırılmış ve elektronikleşmiş seslerden ziyade doğal ve hafif gitarlar kullanılmış. Sözlerin hepsi aşırı derecede ağza takılır değil; fakat güzel noktalara temas edebiliyor.

Bana kalırsa, albüm yaz mevsimine sahillere ve güneşin sıcaklığına dair bir şeyler anlatmıyor. Bunları hissettirmeye çalışıyor. Bu anlamda grubun ülkemizde kendine has bir yeri olduğunu belirtmek gerekir. Bu kısa sayılabilecek albümde fazla bir şarkı yok ve albüm sıkıcılaşmadan kapanıyor. Şarkıların hepsi birbirne benzer notalar ve melodiler üzerine kurulu olduğundan asıl çekim faktörü basların şarkıları taşıması ve psychedelic ses kullanımları oluyor.  Çoğu şarkıda bas ve davulların etkin bir rolü olduğu söylenebilir; fakat bu durum albümün rahatlığından ve sakinleştirici etkisinden bir şey götürmüyor. Bu anlamda ustaca tercihler yapılmış ve kendini belirli konsepte oturtabilmiş bir albüm olarak dinleyiciyi kendi yönlendiriyor. “Rüzgar, Deniz” ,“Derine” ve “Akdeniz” öne çıkan şarkılardan.

Düşük tempolu fakat sıkıcı olmayan, şaşırtıcı fakat dingin ve istediğini yapabilen bir albüm olmuş “Akdeniz”. Dinleyenin burnuna tuzlu su kokusu gelecek gibi bir iddiası olmamasına rağmen yazın eşiğindeyken sizi bir kaç hafta sonrasına götürüp yazın rahatlığını şimdiden çıkarmanızı sağlayabilir. Bir göz atmaya kesinlikle değer. Keyifli dinlemeler.

Leave a Reply