Bazen müzik dinlemek yerine kulaklıklarını çıkarıp şehrin, sokakların sesine kulak vermek istiyor insan ya da arkada hiçbir fon müziği olmadan güneşin, rüzgarın, mevsimlerin fısıldadıklarını ruhunun derinliklerinde hissetmek… Ama kabul edelim sokaklar bu ara bize çok da güzel şeyler fısıldamıyor. Her şey alelacele, vızır vızır, paldır küldür… Şehrin müziği değil gürültüsü kaldı sadece geriye. O yüzden yine kulaklıklarımıza sarılıp melodilere tutunuyoruz. Hepimizin duymak istedikleri farklı olsa da buralarda herkesin ritmine göre bir şeyler var. Yeter ki duymayı, dinlemeyi bilin ve bu harika müzik platformlarına kulak verin.

Sofar Sounds

Sanıyorum ki dünyanın en kapsamlı müzik platformu olarak tanımlayabileceğimiz Sofar Sounds (Songs From A Room)’u bu listenin en başına koymak çok yerinde olur. Global bir müzik hareketi olan Sofar Sounds dünyanın herhangi bir ucundan, bazen tam kalbinden bazen ücra bir köşesinden yükselen ahenkli sesleri bizlerle buluşturan bir platform ve elbette ki biz müzik severlerin göz bebeği. Özellikle Sofar İstanbul’da harika şeyler oluyor ama Sofar Ankara şimdilik pek kalabalık değil maalesef. Belki onu tanıdıktan sonra aramızdan oturma odasını Sofar’a açacak birkaç kişi çıkar, kim bilir. Eğer şimdiye kadar Sofar Sounds’u duymadıysanız notalarla dolu bu harika keşif yolculuğuna çıkmak için işte biletiniz! Biletler tek gidişlik bizden söylemesi zira yeni müzikler keşfetmenin hazzına vardıktan sonra geri dönmek imkansız.

https://www.facebook.com/sofaristanbul

https://www.facebook.com/sofarsounds?fref=ts

http://www.sofarsounds.com

https://www.youtube.com/user/Sofarsounds

gazete

 

Hafif Müzik Hafif Başka Bir Şeyler

Adı üstünde müziğin yanında başka şeyler de sunmayı vaat ediyor ‘hafif müzik hafif başka bir şeyler’. Röportajlar, müzik dünyasından yeni haberler, yeni albümler… Mehmet Tez ile tempolarımız her zaman uyuşmasa da orada duymaya değer bir şeyler mutlaka bulunur.

http://hafifmuzik.org

gazete2

 

Coffee Playlist

Moduna göre müzik furyasına yeni bir yaklaşım getiren Onur Yüksel, kahvene göre müzik platformunda karşımıza harika parçalarla çıkıyor. Güne kahvesiz başladığında gün sonunu getiremeyen kahve bağımlılarından olup olmamanız hiç fark etmez. Kahve bahane, Coffee Playlist’te yeni müzik keşfetmek şahane.

http://www.coffeeplaylist.com

gazete3

Tunein Radio

Kim ne derse desin radyoyu açıp karşısına çıkacak parçaların heyecanıyla müzik dinlemek bambaşka bir tat verir insana. Radyo kanalları arasında başlıca favorilerim Joy FM(100.6), Radyo Eksen(96.2) ve Radyo Mood olsa da birçok radyo istasyonunu bünyesinde barındıran uygulama Tunein, yeni müzik keşfetmek isteyenler için çölde vaha niteliğinde. İster direksiyonun başında yolları arşınlarken, ister uzun bir yolculukta kafanızı cama yaslamış hayaller kurarken, isterseniz de spor yaparken size güzel şeyler fısıldayan bir yoldaş ararsanız radyonuzu açın, güzel müzik dolabilir içeri!

gazete4

Balcony TV

Üç arkadaşın kendi balkonlarında başlatması sebebiyle bu ismi alan ve “music with a view” sloganıyla yola çıkan bir proje Balcony TV. Kurucuları, bizi şehrin kaosundan kurtarıp güzel müzik dolu bir balkona ışınlamaya kararlı gibi görünüyorlar. Popüler olanın dışına çıkıp yeni simalarla karşılaşmak ya da pek duyulmamış ama harika müzikler keşfetmek istiyorsanız Balcony TV sizin için biçilmiş kaftan. Ocak 2015’ten beri İstanbul ayağı da faaliyette olan Balcony TV’yi takip etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

http://www.balconytv.com

https://www.facebook.com/balconytv

 

gazete5

Song For Night

Bir Facebook sayfası olarak yola çıkan ve sonrasında internet sitesine dönüşen Song For Night, müziğe dair güzel olan ne varsa bizlerle paylaşıyor: haberler, yeni müzik grupları, blog yazıları ve harika parçalar. Kendinizi aniden çok keyifli bir sohbetin ortasında ya da notalarla dolu satırların kıyısında bulabiliyorsunuz. Uzun süredir güzel bir playlistin peşinde koşuyor ama bir türlü bulamıyorsanız Song For Night’a mutlaka göz atın. Tatlı mı tatlı ekibi ve kaliteli müzikleriyle Song For Night’ın müptelası olmamaksa elde değil benden söylemesi!

http://www.songfornight.com

https://www.facebook.com/songfornight

gazete6

Music Map

Buraya girdikten sonra tek yapmanız gereken sevdiğiniz müzik grubunun ismini yazmak ve kendinizi, neler sevebileceğinize dair önünüze gelecek tavsiyelerin akışına bırakmak. Bazen hiç duymadığınız müzisyenlerle tanışmak, bazense çok iyi bildiğiniz ama ne zamandır dinlemediğiniz birkaç müzik grubunu hatırlamak için Music Map’ten daha iyi bir alternatif olamaz. Müzik gruplarının birinden öbürüne atlayıp dururken farkında bile olmadan geçecek uzun saatler sizi bekliyor. İsterseniz Google’a ‘music map’ yazıp buna benzer birçok alternatif müzik keşfetme platformuyla da karşılaşabilirsiniz. E hadi o zaman yeni müzik keşfetmeye!

http://www.music-map.com

gazete7

Leave a Reply