İnsanlardan Tablolar Yapan Kadın: Alexa Meade

cd592182c8d3e72d6421f3ff46423e3be089748b_1600x1200

Evet, yanlış okumadınız. İnsanlardan tablolar yapan bir kadından bahsediyoruz. Bizi, sanatın çok başka bir boyutuyla buluşturan ve harika işler çıkaran bir kadından. Alexa Meade Los Angeleslı bir sanatçı. Aslında siyaset bilimi eğitimi almış ama çok geçmeden kendini sanatın uçsuz bucaksız dünyasına bırakmış, iyi ki de bırakmış.
12670170_10153498735898924_883012743261848068_n

Aslında Alexa Meade ismini ilk kez 3-4 sene önce duymuş ve yaptığı işin sıra dışılığı karşısında büyülenmiştim. Ama Alexa bu 3-4 sene içinde hiç durmadı ve sanatını hep daha ileriye taşıdı. TEDX, Wired gibi farklı mecralarda konuştu, sesini dünyaya duyurmaya başladı ve özellikle Edinburgh’da yaptığı TedGlobal konuşmasının ardından adı daha da geniş kitlelere ulaştı. Daha çok paylaşıldı, daha çok konuşuldu ve bu süreçte pek çoğumuz onun ismini duyduk. Ama hala onun bu sıra dışı sanatıyla tanışmayanlar varsa onların da bir an önce bu ismi duymasını istedim. Çünkü Alexa, sanatının sıradışılığıyla sanat dünyasında daha çok yol alacağa ve daha çok konuşulacağa benziyor. O yüzden siz iyisi mi bu isme şimdiden aşina olun.

12541130_10153469963438924_7756748486233009538_n

Aslında fotoğraflara baktığımızda Alexa’yı bu kadar sıra dışı yapan noktanın ne olduğunu görebiliyoruz. Alexa aslında bir ressam ama yaptığı resimler bizim bildiklerimizden çok farklı. O, insanların portrelerini yapmak yerine gerçek insanları 2 boyutlu bir resim objesine dönüştürerek resim sanatına bambaşka bir boyut kazandırıyor. Sıradan boyalar ve renkler, sıradan olmayan bir kanvasın üzerinde, insan vücudunda hayat buluyor da diyebiliriz aslında. En sonunda ortaya çıkan şey ise boyalarla bezenmiş bir insanın fotoğrafı oluyor. Hatta Alexa’nın sanatı; resim, fotoğraf, enstalasyon ve performans sanatını tek bir potada eritip ortaya muazzam işler çıkaran, sıra dışı ve kolektif bir sanat. Bu fikrin nereden aklına geldiğini soranlaraysa bunun, gölgeleri boyama düşüncesiyle başlayan bir süreç olduğunu söylüyor. Alexa ise kendi sanatını “reverse Trompe-L’Oeil” olarak tanımlıyor. Yani iki boyutlu bir nesneye üçüncü bir boyut kazandırma sürecini tam tersinden başlatıyor ve üç boyutlu  nesneleri iki boyuta indirgiyor da diyebiliriz. Ayrıca, Alexa sanatını bambaşka markalarla ortaklaşa yaptığı projelerle de buluşturuyor. Ralph Lauren ve Mini gibi markalar ise bunlardan sadece bazıları.

mini-cooper-japan-02

Şu sıralarda ise bir yandan kendi evinde “Funhouse” adını verdiği, içinde çok ilginç objeler barındıran rengarenk bir dünya oluşturmakla meşgulken diğer yandan da sanal ve arttırılmış gerçeklikle bütünleşmiş bir sanat projesi üzerine çalışan Alexa Meade’in ismi yeni projeleriyle sanat dünyasında oldukça uzun süre anılacağa benziyor.

Alexa; şu anda Fransa, Almanya, A.B.D. ve Japonya’da birkaç sanat galerisiyle ortak çalışmalar yürütüyor. Umarız ki onun sıra dışı forma sahip sanatı en kısa zamanda dünyanın daha başka yerlerine de uzanır. Üç boyutlu objelerin iki boyutlu birer resim figürüne dönüşümünü hayretler içinde izlemek istiyorsanız sanata yeni bir boyut kazandıran Alexa Meade’i ve onun yeni projelerini sıkı takibe alın, benden söylemesi.

“Art + Magic = Alexa + Meade”

alexa-mead

 

Daha fazla bilgi için:

http://www.alexameade.com

Alexa’nın ilham verici TED konuşması: https://www.ted.com/talks/alexa_meade?language=tr

Facebook: https://www.facebook.com/alexameade

İnstagram: https://www.instagram.com/alexameadeart/

Twitter : https://twitter.com/alexameadeart

Leave a Reply