Sanat Galerisinde Bir Bilkentli

2 Mart- 31 Mart 2012 tarihleri arasında İstanbul Galeri Nev’e yolu düşünler ilginç bir sergiyle karşılaşmışlardır. Sergiyi incelediğimiz gibi, sergiyi açan Meltem Işık’ın da geçmişine baktığımızda Bilkent Üniversitesi mezunu olduğunu görüyoruz.
1977 yılında Ankara’da doğan Meltem Işık, 1998’de Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu.Daha sonra, New York’ta Fashion Institute of Technology’de eğitimine devam etti. 2011 yılında Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı.

Katıldığı birçok sergiler arasında; Siemens Sanat’ın organize ettiği yarışmayla Sınırlar Yörüngeler Sergisi ve Contemporary İstanbul’11 Sergisi bulunduğu gibi en son geçtiğimiz Mart ayında İstanbul’da Galeri Nev’de ilk kişisel sergisi olan ” Aynı Nehirde Bir Daha” ile yeniden sanatseverlerin karşısına çıktı.

İstanbul Galeri Nev’de ilk kişisel sergisini açan Meltem Işık,sergilediği fotoğraflarda; kişinin bedeniyle ilişkisini, aynı anda hem gören hem görülen olma özelliği üzerinden araştırdığını ve fotoğrafların, insanın kendisini harici araçların yardımı olmaksızın bir bütün olarak görmesinin imkansızlığı fikri etrafında şekillendiğini dile getirmektedir.

Çekimler sırasında eş-dost ve akrabalarıyla çalışması ve çekimlerin tekrarlanmasından dolayı sanatçımız sürecin en zevkli kısmının aramak olduğunu, her şeyi planladığı gibi yapmaya saplanmadan çalıştığını ve aradıklarını bulamamaya ve aramadıklarını bulmaya açık olduğunu dile getiriyor.

Görsel sanatlarda, heykel ve fotoğrafla ilgilenen sanatçımız, iki alanın birbiriyle çok yakın olduğunu, her iki alanda da  yaşayan, hareket eden, değişen ve her açıdan bakıldığında farklı olanaklar sunan, üç boyutlu bedenler ve karakterler  belgelendiğini ifade etmektedir.

Görüldüğü gibi Meltem Işık bir Bilkent mezunu olarak kendi kişisel yeteneklerini Bilkent’in kazandırdıklarıyla harmanlayarak sanat hayatında daha çok uzun süre kendisinden söz ettirecek.

 

Leave a Reply