Birdy’den Yeni Albüm: ‘Beautiful Lies’

0004ZO7OLIQ9Y4O3-C122

Geçtiğimiz hafta üçünü albümünü yayınlayan Birdy, Fire Within adlı albümünden iki yıl sonra tekrar karşımızda. Yaklaşık bir ay önce Keeping Your Head Up adlı parçasıyla çıkışını yapan Birdy, albüme adını veren ve daha önceden canlı performansıyla yayınladığı şarkısıyla birlikte 14 yeni parçayı Beatiful Lies adlı albümünde topladı. Şimdiden eleştirmenlerden oldukça iyi yorumlar alan Birdy, yer yer uzak doğu etkileri içeren ve öncesine nazaran daha yoğun parçalar içeren yeni albümüyle küçük yaşta müzik sektörüne girmiş olmanın verdiği naifliğini de üzerinden atarak, tevazu sahibi güçlü bir genç müzisyen olma yolunda büyüdüğünü gösteriyor.

maxresdefault (1)

Bilmeyenler ve Birdy ismiyle henüz yeni karşılaşmış olanlar için söylemek gerekirse gerçek ismi Jasmine van den Bogaerde olan 19 yaşındaki İngiliz genç müzisyen, bundan yaklaşık yedi yıl önce Bon Iver’in eşsiz şarkısı Skinny Love’u kendi yorumuyla Youtube üzerinden paylaşmış ve aynı hafta içinde birçok müzik listesinin birinci sırasına yerleşmeyi başarmıştı. Bir piyanist olan annesinden çok küçük yaşta piyano çalmayı öğrenmiş ve sekiz yaşından itibaren de şarkı yazmaya başlamış. Güçlü sesi ve piyanosunun üzerine daha hareketli besteler de ekleyerek oluşturmaya çalıştığı vizyonunun sinyallerini vermişti Fire Within ile. Şimdi ise bu arayışın yavaş yavaş oturmaya başladığını ve adeta kendi iplerini eline aldığını söylüyor. Hunger Games, Fault in Our Stars ve Brave gibi yapıtların film müziklerini seslendirmiş, 2012 de Londra’da gerçekleşen olimpiyatların açılış seramonisinde de yer almıştı.

maxresdefault

Albümün kapak resminde de görüldüğü gibi, ilk bakışta içerisinde doğudan izler taşıdığını söylüyor aslında Beautiful Lies. Bütün albüm sürecinin öncesinde Memoirs of a Geisha adlı romanı okuduğunu ve çok etkilendiğini söyleyen Birdy, daha önce hiç Japonya’ya gitmediğini ama tüm konseptten ilham aldığını belirtiyor. Kitapta baş karakterin kendi hayatını şekillendirmesi ve çocukluktan yetişkinliğe doğru kendi karalarını alması anlatılıyor. Bu temanın bütün albüme yansıdığı söylenebilir zira açılış şarkısı Growing Pain’de bu izlerin olduğunu kendi sitesi üzerinden de söylemiş. Geçici yılların, anlık mutlulukların içinde asla bitmesini istemediğimiz zamanların karşısında nasıl kendimizi kandırdığımızı, kaçınılmaz olan değişimin ve mutlak sonun güzel yalanlarla etrafımızı sardığını anlatıyor Beautiful Lies. Yetişkin olmak ve kendi başınıza nefes almanın verdiği zorluklarla birlikte getirdiği haz vurgulanıyor.

CDM-birdy-interview-4

Yıllar önce bir lise projesi için kendini gerçekleştirmek üzerine araştırma yaparken görseller arasında Birdy’nin fotoğrafına rastlamış ve merak edip araştırdıktan sonra ise sesinde aynı zamanda zıt kutupların bulunması karşısında hayran kalmıştım. Hem çok güçlü hem de çok kırılgan, tevazu sahibi ve asil bir sese sahipti. Bütün bunların yanında artık büyüdüğünü, bundan beş yıl önce değil de kendi şarkıları ve kendi kararları doğrultusunda asıl şimdi kendini gerçekleştirdiğini gösteriyor Beatiful Lies ile, ya da Maslow’un piramidinden örnek vermek gerekirse tepeye biraz daha yaklaştığını kanıtlıyor.

Kaynakça

-Birdy, Biyografi. Official Web Page

-http://www.coupdemainmagazine.com/interviews/interview-jasmine-van-den-bogaerde-aka-birdy-her-new-album-fire-within

Leave a Reply