Orhan Gencebay ile Bir Ömür albümü, birçoğumuzun raflarında yerini aldı bile. Kendi eserlerini, farklı türde şarkı söyleyen birçok sanatçıya yorumlatan Orhan Baba, bu albümüyle oldukça beğeni alırken; şarkıları seslendiren şarkıcılardan birçoğu olumsuz tepki topladı. Bize kendini hatırlattı Orhan Gencebay, belki de sessizden “Hadi bakalım çocuklar, madem bunları dinliyorsunuz bir de benim eserlerimi yorumlasınlar da görün!” dedi kim bilir.

Duman’dan Yıldız Tilbe’ye; Özcan Deniz’den Serdar Ortaç’a daha kimler kimler var albümde! Elbette aralarında pek çok usta yorumcu da var: Sezen Aksu, Zerrin Özer, Ebru Gündeş ve Zara gibi ama malum Türkiye’miz kötüyü görür pek de sever yermeyi. Ancak pek de haksız sayılmayız, soru iyi çalıştığımız yerden gelince. Bana göre önce anlamak lazım Orhan Baba’yı ve sonra cüret etmeliyiz şarkılarını okumaya. Onu anlamayan sözde günümüz popçuları, elbette güzel yorumlayamayacaktır; hor görmemek lazım garibi. O sözlerin altında yatan aşkı, hüznü ayrılığı anlamaktan bahsediyorum. Arabeski damarlarında hisseden gençler vardır; sevdiği kavuşamadığı kızlar, teselliyi onun “Bir Teselli Ver” inde bulurlar. Adeta onun şarkılarıyla âşık olur o aşkı yeniden yaşarlar. Hatta öyle şarkıları vardır ki Orhan Baba’nın âşık olsam da dinlesem dedirtir: “Mevsim Bahar Olunca” gibi.

Orhan Gencebay hala hayatta bizimle; o yaşarken kıymetini bilelim ve bağlamanın tellerine onun gibi bir başka elin dokunamayacağını unutmayalım. Çok yakın bir zamanda kaybettiğimiz Neşet Ertaş’ın ismini duymayanlar şimdi albümlerini almaya başlamış. İyi olmuş da geç olmamış mı?

Leave a Reply