Washington’daki Hirshhorn Müzesi ve Heykel Bahçesi, bu sene sekiz haftalığına da olsa, değişik bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Silindir şeklindeki meşhur binanın tüm dış yüzeyini 11 adet HD video projektörüyle aydınlatacak olan sanatçı Doug Aitken, bu video çalışmasıyla ‘sıvı mimari’ ve ‘sinematik alan’ temalarını işlemeyi hedefliyor. SONG 1 olarak adlandırılan proje sayesinde, dünyada ilk kez 360 derecelik konveks bir sinema ekranı görüntüsüne şahitlik etmek de mümkün olacak.

Aitken’ın “çağdaş gerçekliği” yansıttığını ve müze ile etrafındaki alan arasında bir bağ kurduğunu düşündüğü proje; pek çok dönen, değişen, büyüyen-küçülen görüntü sayesinde binaya da yeni bir form anlayışı getiriyor. Sanatçı, ayrıca esas kaygısının binaya yansıtılan görüntülerden çok; bu çevre ve müze ilişkisini vurgulamak amacında olduğunu dile getiriyor.

Serginin bir başka özelliği de, 1934 yapımı “I Only Have Eyes for You” adlı klasik pop parçasının mimarisini yansıtması hedeflenen bir proje olması.  Proje kapsamında küreselliği vurgulayabileceği düşüncesiyle seçilen şarkı; Beck, LCD Soundsystem’dan James Murphy, Devendra Banhart, Mountains, CFCF, High Places, No Age, ve Lucky Dragons gibi müzisyenlerin her biri tarafından yeniden yorumlandı. Müzisyenlerin yanında oyuncular, sokak dansçıları,yeraltı grupları ve diğer bazı ünsüz sanatçılarla da projeye dikkat çekmek için iş birliği yapıldığı biliniyor.

 

Leave a Reply